Po południu ma być gotowa deklaracja programowa, która stanie się podstawą koalicji PiS i Samoobrony – zapowiadają liderzy obu partii. Ale sam SamoPiS nie wystarczy; by zapewnić stabilną większość w Sejmie, potrzeba jeszcze trzeciego.
Wczoraj z Samoobroną – jak mówi Przemysław Gosiewski z PiS – odbyły się rozmowy techniczne, czyli rozmowy o rozmowach i przygotowanie gruntu do konkretnych negocjacji. Podczas spotkania liderów obu ugrupowań pojawiły się więc zapewnienia o wzajemnej sympatii, chęci itd.
Rozmowy przebiegają w bardzo dobrym klimacie - zapewnia Gosiewski i dodaje, że podczas spotkania z przedstawicielami Samoobrony ponownie przejrzano pakt stabilizacyjny, co zaowocowało iście zaskakującym wnioskiem. Daleko idąca zbieżność polega właśnie na tym, że nie otrzymaliśmy rozbieżności - tłumaczy Gosiewski.
A skoro nie ma rozbieżności, koalicję można stworzyć jeszcze w tym tygodniu. O stanowiskach wprawdzie nie rozmawiano, ale nie od dziś wiadomo, że Samoobrona chce kilku ministerstw. Część z nich PiS jest w stanie oddać bez większego żalu. Wg naszych informacji to resort pracy i rolnictwa. Problem pojawia się przy resorcie środowiska, gdzie strumieniem płyną unijne fundusze.
Nie jest jednak jasne, które z żądań Samoobrony zostaną przyjęte przez PiS. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zasłaniają się formułką, że nie zamierzają zbytnio modyfikować swoich własnych planów. W kuluarach pojawiają się jednak informacje, że kilka postulatów jest do spełnienia. Przypomnijmy. Na długiej liście żądań Samoobrony są m.in. minimum socjalne, coroczna waloryzacji rent i emerytur, biopaliwa i paliwo rolnicze, nowelizacja ustawy o NBP, renegocjacja z UE większych kwot produkcyjnych w rolnictwie.
Ale nawet jeśli układ PiS – Samoobrona zostanie zawarty, do trwałej większości w Sejmie brak jeszcze 20 głosów. By móc stabilnie rządzić, koalicja musi być poszerzona o trzeci element. Tym trzecim może być albo PSL, albo Liga Polskich Rodzin. Na kogo padnie wybór? Obie partie na razie są sceptyczne i stawiają swoje warunki udziału w koalicji. Posłuchaj relacji reportera RMF Tomasza Skorego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio