Tegoroczny charytatywny bieg biznesowy Kraków Business Run pomoże stanąć na nogi osiemnastu osobom. Do dwojga wcześniej ogłoszonych beneficjentów dołączyło sześć kolejnych osób potrzebujących protez oraz dziesięć, dla których zostanie sfinansowana rehabilitacja. Impreza pomoże też podopiecznym lokalnych organizacji - Unicorn oraz Zawsze Dla Ciebie.
Do tej pory Kraków Business Run pozwolił na udzielenie kompleksowej pomocy 69 osobom, w tym 29 z niepełnosprawnością ruchową.
Już 3 września 5300 pracowników krakowskich firm i organizacji pobiegnie, aby wesprzeć kolejnych potrzebujących. Oprócz dotychczas ogłoszonych beneficjentów biegu - Józefa Tatary i Bartłomieja Florka, Kraków Business Run wystartuje także dla Wojtka Taraby, Łukasza Ciszka, Bolesława Dobrowolskiego, Krzysztofa Kota, Marty Ochman i Janusza Kozieła. Pomoże też sfinansować rehabilitację dla 10 osób i wesprze działania lokalnych organizacji charytatywnych.
Historia każdego z nich może być potwierdzeniem sensu organizowania tego wydarzenia - mówi Piotr Sajdak z Fundacji Poland Business Run.
Jeden z beneficjentów - Łukasz Ciszek doznał urazu obu nóg podczas pracy. Gdy zajmował się serwisowaniem maszyn przemysłowych, jeden z pracowników uruchomił właśnie naprawiany przez niego rębak do drewna.
Moje życie po wypadku zmieniło się diametralnie, przede wszystkim ja i moja rodzina straciliśmy główne źródło utrzymania. W jednej chwili z osoby bardzo zaradnej i sprawnej stałem się niepełnosprawny i zależny od innych - mówi beneficjent Kraków Business Run.
Po wypadku zainteresował się łucznictwem - należy do klubu sportowego START Kielce, zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych w kategorii drużynowej łucznictwa klasycznego.
Dzięki łucznictwie wszedłem w środowisko ludzi niepełnosprawnych, którzy mają podobne problemy. Jednak łączy nas przede wszystkim wspólna pasja do tego sportu. Poznałem dużo ciekawych ludzi, historie ich życia i niepełnosprawności. Łukasz po otrzymaniu protezy najbardziej chciałby wyjechać z żoną i dziećmi w góry. Uzyskana pomoc pomoże mu w powrocie do sprawności i aktywności zawodowej. Marzy też o powrocie do swojej największej pasji - jazdy na motocyklu. Moi przyjaciele z motocykli pomogli mi przejść najgorsze chwile po wypadku. Nie mogę ich zawieść, mamy jeszcze wspólnie wiele tras do przejechania - mówi Łukasz.
Na pomoc czeka też paraolimpijczyk Wojtek Taraba. Liczy na to, że nowa proteza pomoże mu realizować i rozwijać się w sporcie - zwłaszcza dziedzinach ekstremalnych, które zawsze były jego pasją. Miał szansę wystartować na paraolimpiadzie w Sochi, na której zadebiutował parasnowboard. Brał udział w Mistrzostwach Świata w La Molinie i Big White oraz w Pucharach Świata. Obecnie przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w Korei, a w wolnych chwilach jeździ na rowerze enduro. Oba te sporty wymagają odpowiedniego i niezawodnego zaopatrzenia protezowego, przystosowanego do dużych przeciążeń.
Wiem, że nowa proteza spełni te wymagania i pozwoli mi przejść w sporcie na następny poziom, a także zwyczajnie pomoże mi dalej normalnie żyć - mówi Wojtek. Jak dodaje - Stojąc na rozbiegu skoczni, początku trudnej trasy czy singletracka, odczuwa się strach, następnie po pierwszej próbie okazuje się, że nie taki diabeł straszny - podobnie bywa z aktywizacją i powrotem do sprawności, trzeba się przełamać i okazuje się, że się da. Sporty ekstremalne w mojej ocenie mogą skrócić czas rehabilitacji i bardzo pozytywnie wpłynąć na proces powrotu do sprawności. Do tego to czysta przyjemność i choćby dlatego warto ich spróbować.
Więcej informacji o beneficjentach znajduje się TUTAJ>>> Oprócz osób indywidualnych tegoroczny bieg wesprze także lokalne organizacje charytatywne - fundację pomagającą w zakupie sprzętu ortopedycznego dla dzieci Zawsze Dla Ciebie oraz Unicorn - działającą na rzecz osób z chorobami nowotworowymi.
Organizatorzy Kraków Business Run 2017: Luxoft, UBS, Radisson Blu, EPAM, Cisco, Kiss Digital, Urząd Miasta Krakowa, ZIS.