Nauka - to w ostatnich dniach główne zajęcie przygotowujących się do egzaminów maturzystów. Jak wynika z badań, zdecydowanej większości uczniów mają w tym pomóc coraz powszechniejsze korepetycje.

REKLAMA

Są jednak i tacy, którzy z takiej pomocy nie korzystają. Z uczniami z lubelskiego liceum numer 5 rozmawiał reporter RMF Krzysztof Kot:

Etycy mówią wprost: korepetycje - to przestępstwo: To zawsze jest jakby płaceniem tym pracownikom, którzy później mają egzaminować, właściwie nie tyle za wiadomości, co za wstęp na uczelnię. Ludzie to robią ze względu na pieniądze po prostu - mówi profesor Jerzy Gałkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym rozmawiał reporter RMF Cezary Potapczuk.

Dlatego Ministerstwo Edukacji ogłosiło konkurs "Szkoła bez korepetycji". Śląskie Kuratorium Oświaty opracowało swój regulamin konkursu. Najważniejsze to sprawdzenie, komu korepetycje w szkole mogą być potrzebne. Stąd konieczność podzielenia uczniów na dwie wyraziste grupy: Uczniów wymagających zarówno pomocy w nauce, jak i również wyłapać uczniów, którzy są szczególnie zdolni.

Dla tych pierwszych szkoła miałaby oferować zajęcia wyrównawcze, dla drugich rozwijające ich zdolności. Żeby to się udało – i to kolejny etap – dodatkową wiedzę zdobywać muszą także sami nauczyciele. Na tym też jednak nie koniec, ponieważ korepetycje to ambicje rodziców, dlatego dzięki specjalnym spotkaniom powinni oni bardzo dobrze poznawać dodatkową ofertę szkoły. Pytanie, czy organizacyjnie i finansowo szkoły na to stać, zapewne powróci, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na koniec czerwca przyszłego roku. Udział szkół w konkursie jest dobrowolny.

Nie tylko maturzyści stają przed ważnymi egzaminami. Już za dwa tygodnie egzamin gimnazjalny. Jakie nastroje przed egzaminem - z jednym z gimnazjalistów rozmawiał reporter RMF Witold Odrobina:

Na naukę pozostało już niewiele czasu. Jeśli wasza wiedza jest niepełna, ostatnią deską ratunku pozostaje po prostu myślenie. Jak je wykorzystać? Odpowiedzi szukajcie w najnowszym numerze "Newsweeka".