Samorządy, które zamówiły węgiel w Polskiej Grupie Górniczej, otrzymają surowiec najpóźniej do świąt Bożego Narodzenia - zapewniają przedstawiciele PGG. Największy polski producent węgla podpisał umowy w tej sprawie z ok. 500 samorządami.

REKLAMA

Jako PGG dajemy gwarancję, że wszystkie samorządy, które zawarły z nami umowę, dostaną węgiel w jak najszybszym czasie, jeszcze przed świętami - zapewnił wiceprezes spółki ds. sprzedaży Adam Gorszanów, cytowany w informacji PGG.

Dystrybucja węgla z PGG w gminach opiera się przede wszystkim na składach, będących tzw. kwalifikowanymi dostawcami węgla z tej spółki - takich punktów jest w całym kraju ponad 120.

Pół tysiąca gmin zgłosiło zapotrzebowanie na węgiel

Polska Grupa Górnicza dostarcza węgiel dla samorządów głównie w południowej i środkowej Polsce - w sumie to około pół tysiąca gmin. Samorządy zgłaszały zapotrzebowanie na węgiel przez portal cieplo.gov.pl.

Do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono sześć podmiotów - spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Oprócz PGG są to: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Jak szacował niedawno prezes PGG Tomasz Rogala, do końca tego roku do gmin trafi ok. 550-600 tys. ton węgla opałowego z kopalń tej największej górniczej spółki.

Tańszy węgiel w składach komercyjnych

Eksperci PGG wskazują, iż bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl. W stosunku do października, średnia cena tony węgla w sprzedaży detalicznej jest w listopadzie o 13 proc. niższa i wynosi 2617 zł brutto - wynika z danych PGG.

Węgiel zamówiony przez samorządy ma trafiać do gmin równomiernie, adekwatnie do potrzeb w poszczególnych miejscowościach. W dystrybucji PGG wykorzystuje swoją sieć kwalifikowanych dostawców węgla, w której działa obecnie ponad 120 składów tego paliwa w całej Polsce. Obecnie, w czasie sprzedaży paliwa samorządom, węgiel opałowy luzem nie jest dostępny w sklepie internetowym PGG, gdzie do odwołania można kupić tylko węgiel paczkowany oraz miał węglowy.