Na początku stycznia powinien być gotowy raport z badań szczątków trzech oficerów, którzy zginęli wraz z gen. Władysławem Sikorskim w katastrofie lotniczej w Gibraltarze w 1943 roku. Taką informację podał Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie, gdzie badane są ciała oficerów. Dr Tomasz Konopka z Zakładu ujawnił, że z badań "wyszły ciekawe rzeczy".
Badania przeprowadzono w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie w ramach śledztwa wszczętego przez katowicki oddział IPN w sprawie śmierci gen. Sikorskiego i towarzyszących mu osób. Śledztwo trwa od 2008 roku.
Specjaliści wykonali sekcję zwłok gen. Tadeusza Klimeckiego (szefa Sztabu Naczelnego Wodza), płk. Andrzeja Mareckiego (szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza) i por. Józefa Ponikiewskiego (adiutanta gen. Sikorskiego).
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ciała oficerów były w stanie mocnego rozkładu, ale stan zachowania kości pozwolił na przeprowadzenie sekcji zwłok. Zostały zrekonstruowane szkielety, każde złamanie zostało opisane i zarejestrowane - poinformował Konopka. Przeprowadzono także tomografię komputerową, która w przypadku badań szczątków gen. Sikorskiego w 2008 roku okazała się bardzo pomocna. Tym razem będzie ona służyła m.in. jako dokumentacja. Pobrano także materiał genetyczny do dalszych badań, gdyż krewni jednej z osób wyrazili wątpliwość co do tożsamości pochowanego.
Analiza różnych złamań i uszkodzeń ciała, które mogą być typowe bądź nietypowe dla katastrof lotniczych, pozwala nam na dalsze wyprowadzanie innych hipotez, niekoniecznie dotyczących tylko tych przypadków. Służą nam także na przyszłość - mówiła kierownik Katedry Medycyny Sądowej CM UJ, prof. Małgorzata Kłys.
Prok. Piotr Nalepa z katowickiego oddziału IPN powiedział natomiast dziennikarzom, że jest za wcześnie, by mówić o wynikach badań szczątków oficerów. Po wynikach tych sekcji zwłok - oprócz poznania mechanizmu i przyczyn zgonu osób, które razem z gen. Sikorskim uczestniczyły w wypadku - spodziewamy się, choć tego nie przesądzamy, że osoby te będą nosiły podobne obrażenia, jakie stwierdzono u gen. Sikorskiego - dodał.
Ujawnił też, że katowicki IPN planuje jeszcze jedną ekshumację i badanie szczątków - Jana Gralewskiego, kuriera, który jest pochowany w Gibraltarze.
Szczątki polskich oficerów zostały na wniosek katowickiego IPN ekshumowane z cmentarza w Newark w Wielkiej Brytanii i przewiezione w miniony piątek z Anglii do Polski.