Kanguroszczur – ile ma z kangura? Z jakich słynnych produkcji znamy chińskie wiewiórki? Odpowiedzi na te pytania tylko w łódzkim zoo, które ciągle wita nowych mieszkańców.
Tym razem są to: kanguroszczury, przepiórka chińska, kaczka malajska i smugowce chińskie.
Rodzina łódzkiego zoo stale się powiększa, bo w ostatnim czasie przyszedł na świat kolejny myszojeleń i przyjechało kilka mniejszych transportów.
Mamy między innymi smugowce chińskie, inaczej chińskie wiewiórki, które tymczasowo przebywają w pawilonie Wiwarium - mówi wiceprezes łódzkiego Ogrodu Zoologicznego Tomasz Jóźwik.
Te wiewiórki są bardzo żywiołowe, aktywne w ciągu dnia, a żywią się wszelkiego rodzaju nasionami i ziarnami. Ważą między 50 a 90 gramów. To właśnie smugowce były wzorem dla Disney’owskiego Chipa i Dale’a z Brygady RR - wyjaśnia Jóźwik.
Na pewno te zwierzęta staną się ulubieńcami dzieci odwiedzających zoo w Łodzi (podobnie, jak lemury i surykatki). Chińskie wiewiórki w Polsce można oglądać tylko w Łodzi i we Wrocławiu.
To nie koniec listy nowoprzybyłych do ogrodu.
W pawilonie Świat Ptaków razem z bilbilami, które pojawią się w Orientarium, zamieszkały przepiórki chińskie, czyli jedne z najmniejszych kuraków na świecie. Tuż obok są bezszpony, które także zasilą ekspozycję w nowym obiekcie. Sprowadzamy również zwierzęta do pozostałych stref łódzkiego zoo. W strefie australijskiej, nieopodal kangurów, można już oglądać kanguroszczury - dodaje Paulina Klimas-Stasiak z Ogrodu Zoologicznego.
Kanguroszczur to z wyglądu taki większy szczur, ale jest oczywiście torbaczem, wywodzącym się z rodziny kangurowatych - opowiada Tomasz Jóźwik - Typowo dla tego gatunku porusza się, skacząc. Mają kilka pór aktywności w ciągu doby, więc łatwo powinno być je zaobserwować. Żyją w grupach, a nasze na razie tworzą społeczność z 3 osobników.
Uzupełniając: do łódzkiego zoo niedawno przybyła również samica dzioborożca abisyńskiego i stworzyła parę z samcem dzioborożca, Kacprem.