Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że jest "kwestią kilku tygodni" uzyskanie dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. "Można powiedzieć, że się udało" - mówił Kaczyński w miejscu planowanego przekopu.

REKLAMA

Trwało to długo, przeszło 10 lat, ale to się już rozpoczyna - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński o przekopie. Przyznał, że są zastrzeżenia, formułowane "nawet dzisiaj przez część środków masowego przekazu", ale dodał, że "mamy pełne prawo zakończyć proces tyczenia".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Kaczyński na symbolicznej inauguracji przekopu Mierzei Wiślanej


Jak dodał, "wszystko na to wskazuje", że niezbędne dokumenty zostaną uzyskane w ciągu kilku tygodni. Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy już budowa się rozpocznie, będzie można powiedzieć, że klamka zapadła. Że ten kanał powstanie - oświadczył prezes PiS.

Czego takiego jeszcze nie byo: tak dziennikarze wizieni s na brifing Jarosawa Kaczyskiego i @marekgrobarczyk w zwizku z symbolicznym rozpoczciem inwestycji przekopu przez Mierzej Wilan. @RMF24pl pic.twitter.com/qnyLjMAE6q

ka_uga16 padziernika 2018

Gróbarczyk: Przed nami rozpoczęcie przetargu na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewniał, że zakończył się etap wytyczania przebiegu kanału przez Mierzeję Wiślaną i "teraz rozpoczyna się etap uzyskania pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji".

Dzisiaj mamy niezwykle uroczystą okoliczność wkopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną, jest to absolutnie zgodnie z prawem, ponieważ teren ten jest terenem urzędu morskiego, który może realizować tego typu działania jako przedinwestycyjne. Przed nami kolejny element czyli pozwolenie na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo - powiedział.

Według rządu PiS przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Zgodnie z zapowiedziami, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

(j.)