W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się dziś inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas uroczystości głos zabierze premier Donald Tusk, a także szef Rady Antonio Costa. Wydarzenie uświetni występ muzyków pod batutą Radzimira Dębskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował specjalny utwór.
3 stycznia o godz. 20 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca.
Przed rozpoczęciem gali Tusk i Costa wezmą udział w dwustronnym spotkaniu. Spodziewana jest również delegacja z Ukrainy, jednak nie wiadomo na jakim szczeblu.
Od 01.01.2025 Polska rozpocza swoj Prezydencj w Uni Europejskiej Zobaczcie jak oficjalnie wyglda jej logo. pic.twitter.com/Kpp5LG0Ul0
Kwiatkowski2011January 2, 2025
W czasie polskiej prezydencji w naszym kraju będzie miało miejsce ponad 300 oficjalnych spotkań. Większość odbędzie się w Warszawie, ale w planie są też spotkania w 20 innych polskich miastach. Przyjedzie na nie około 40 tys. delegatów.
Przez najbliższe pół roku odbędą się także 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. Jeszcze w styczniu będą miały miejsce dwie z nich - jedna 21-22 stycznia z udziałem ministrów edukacji, a druga 30-31 stycznia z udziałem ministrów sprawiedliwości.
Podczas swojej prezydencji Polska zamierza się skupić na siedmiu wymiarach - zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym oraz zdrowotnym. Jej hasłem przewodnim jest "Bezpieczeństwo, Europo!".
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE w Warszawie zawisną flagi polskie i europejskie. Do 13 stycznia będą one powiewać także na pojazdach komunikacji miejskiej.
1 stycznia 2025 r. Polska rozpocza prezydencj w UE. @warszawa symbolicznie staa si na ten czas stolic Zjednoczonej Europy. Dlatego @PalacKultury podwietlamy w barwach flag Polski i Unii Europejskiej pic.twitter.com/kZ0tfoDpXD
trzaskowski_January 2, 2025
Dla zaproszonych gości wystąpią muzycy Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego. Kompozytor specjalnie na tę okazję stworzył utwór, w którym "opowie o polskiej tożsamości i złoży hołd wielkim poprzednikom".
"Intencją kompozytora jest, z pomocą języka muzyki popularnej, dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. To pretekst, aby wracać do muzyki Szymanowskiego, Bacewiczówny i innych, odnosić się do nich świadomie lub nieświadomie, przekładać na język współczesnego pokolenia tym, którzy albo z racji wieku, albo z racji przynależności do innego kręgu kulturowego się z nią nie spotkali" - zaznaczono na stronie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Dębski przyznał, że najtrudniejszym zadaniem okazała się dla niego aranżacja sceniczna na 160 osób. W programie muzycznym wieczoru znalazły się takie utwory artysty jak: "Hoax", "Crux", "Odrodzenie" i "Tren Warszawskiego Getta" oraz prapremiera kompozycji "Ukłon".