35-letni doktor Łukasz Jankowski - dotychczasowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie - został nowym szefem Naczelnej Rady Lekarskiej. Zastąpi on na stanowisku profesora Andrzeja Matyję.
Zmianę na stanowisku zatwierdzono na XV Krajowym Zjeździe Lekarzy. Na Jankowskiego zagłosowały 252 osoby, a na Matyję - 192.
Nie ma miejsca w samorządzie, by kogokolwiek wykluczać. Deklaruję pełną otwartość - powiedział tuż po wyborze Jankowski.
Doktor Łukasz Jankowski jest nefrologiem. Ma 35 lat. Do tej pory był prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Pięć lat temu był jednym z organizatorów protestu głodowego lekarzy-rezydentów.
Prof. Andrzej Matyja funkcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej pełnił od 2018 r., zastąpił na tym stanowisku Macieja Hamankiewicza. Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej przez ostatnie dwie kadencje był Grzegorz Wrona.
Nasz reporter, prosząc o komentarz w sprawie zmiany na stanowisku szefa NRL, usłyszał od wielu lekarzy, że ten wybór "to zaskoczenie". Jednak sam - były już prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - prof. Andrzej Matyja, przyznaje, że zaskoczony nie jest.
Nie jestem ani rozczarowany, ani zaskoczony - młodzież chce przejąć władzę, to ją przejęła. Życzyć mogę tylko sukcesów - mówi prof. Matyja.
Z kolei dr Łukasz Jankowski przekonuje, że jest przygotowany do nowej funkcji.
W historii samorządu lekarskiego byli przecież również lekarze, którzy nie mieli tytułów naukowych. Ja jestem reprezentantem niejednego środowiska - podkreślił. Pytany o to, jakie kwestie poruszyłby w pierwszej kolejności podczas spotkania z ministrem zdrowia, nowy szef NRL stwierdził: Przede wszystkim powiedziałbym mu o upadku szpitalnictwa. O tym, jak ciężka sytuacja kadrowa jest w szpitalach. Rozwiązaniem tego problemu mają być - według nowego prezesa izby - nowe rozwiązania teleinformatyczne oraz większa rola asystentów medycznych, którzy odciążą lekarzy w codziennej pracy.
XV Krajowy Zjazd Lekarzy zdecydował też, że nowym Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej został dr Zbigniew Kuzyszyn. Na stanowisko Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej IX kadencji również kandydowały dwie osoby: Anna Kot i Zbigniew Kuzyszyn.
Do zadań Naczelnej Rady Lekarskiej, na której czele stoi prezes, należy m.in. reprezentowanie i ochrona interesów zawodowych członków samorządu; sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodów lekarza i lekarza dentysty oraz analizowanie, opiniowanie i proponowanie kierunków rozwoju ochrony zdrowia. Prezydium NRL stanowią: prezes oraz wybrani przez Radę spośród jej członków wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie.
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej m.in. prowadzi postępowanie wyjaśniające, sprawuje nadzór nad działalnością okręgowych rzeczników, sprawuje funkcję oskarżyciela przed sądami lekarskimi, rozstrzyga spory o właściwość między okręgowymi rzecznikami. Służy mu prawo do udziału w posiedzeniach Naczelnej Rady Lekarskiej i jej Prezydium z głosem doradczym.