"Jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszego pacjenta już jutro" - deklaruje profesor Marek Jeżabek z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej. W piątek krakowska placówka doszła do porozumienia z Centrum Onkologii w Krakowie w sprawie terapii protonowej pacjentów chorych na raka. Negocjacje trwały trzy miesiące.
Kiedy pierwsi pacjenci zostaną poddani leczeniu? Już w poniedziałek ruszą konsylia lekarskie, które zdecydują o tym, kiedy i którzy pacjenci zostaną poddani terapii wiązką protonową.
To jest liczba pacjentów, gdzieś między 20 a 100. To jest duży rozrzut. Nie umiem precyzyjnie powiedzieć. Jest tak, że pacjentów jest pewna liczba, takich którzy wymagają leczenia - tłumaczy dyrektor Centrum Onkologii Jan Walewski.
W kolejnych latach - jak deklaruje Instytut Fizyki Jądrowej - w miarę zdobywania doświadczeń, placówka będzie mogła leczyć pół tysiąca pacjentów rocznie.
Terapia protonowa to innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej, stosowana w kilkunastu krajach świata, głównie w USA i Europie Zachodniej.
Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Specjaliści podkreślają jednak, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.
(ug)