Kandydatką opozycji na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cieślak. Poinformował o tym na X (dawniej Twitter) poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.
Kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka kończy się 14 grudnia. Kandydatury jego następcy można było zgłaszać do poniedziałku do godz. 16.
Jak poinformował na X Borys Budka, reprezentantką Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na tę funkcję została Monika Horna-Cieślak.
"Kandydatką sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cieślak. Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór. Trzymam kciuki!" - napisał poseł KO.
Kandydatk sejmowej demokratycznej wikszoci na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cielak. Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie dowiadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarzdowych daj gwarancje, e to najlepszy wybr. Trzymam kciuki!
bbudkaNovember 20, 2023
Monika Horna-Cieślak specjalizuje i zajmuje się prawami dzieci. Jest współautorką głośnej tzw. ustawy Kamilka, która zwiększa ochronę dziecka przed przemocą.
Monika Horna-Cieślak była dziś gościem Tomasza Terlikowskiego w internetowym Radiu RMF24. Chciałabym, żeby przy wyborze (nowego Rzecznika Praw Dziecka - przyp. red.) decydowały kompetencje, wiedza, doświadczenie i taka uważność na sytuację dzieci i młodzieży, którą zawsze powinien posiadać RPD. Mam takie wyobrażenie, żeby ta kandydatura i w ogóle docelowy wybór Rzecznika był wyborem jak najbardziej merytorycznym i takim, który da poczucie, że dzieci i młodzież w Polsce są odpowiednio chronione - tłumaczyła.
Przemoc wobec dzieci, zarówno fizyczna, psychiczna, jak i seksualna, jest nadal problemem w Polsce i wymaga skutecznej ochrony - tłumaczyła.
Jak dodawała, z dziećmi pracuje od 19. roku życia, czyli od 15 lat.
Moimi klientami - bo jak tak mówię - są dzieci i młodzież, ale też osoby młode, które mają już ukończone 18 lat, ale mają jakieś trudności z dzieciństwa, które chciałby rozwiązać teraz, kiedy są już osobami dorosłymi. Ja mam taką specjalizację - ona polega na świadczeniu pomocy prawnej tylko i wyłącznie dzieciom i młodzieży - podkreślała.
Mówiła, że zajmuje się m.in. dziećmi krzywdzonymi, sprawami o wykorzystanie seksualne dzieci, przemoc, w tym także psychiczną.
Więc ten kaliber spraw jest bardzo wysokiego gatunku i te sprawy są też bardzo wrażliwe. Zajmuję się też chociażby ochroną dzieci z neuroróżnorodnością, prawami edukacyjnymi, dostępem dzieci do pomocy psychologa, czy też psychiatry. Oprócz wykonywania roli adwokata, czyli bycia na sali sądowej, na policji, w prokuraturze, też tworzę akty prawne, chociażby tzw. ustawa Kamilka z Częstochowy, kampanie społeczne, szkolenia, publikacje - dodawała.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio