Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zostanie nowym prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Poprzedni prezes, Piotr Woyciechowski, został odwołany po tym jak ujawniliśmy w poniedziałek informacje o podsłuchiwaniu związkowców Wytwórni. ​Były prezes i zaufany człowiek Antoniego Macierewicza miał też blokować zmiany w statucie podporządkowujące spółkę MSWiA.

REKLAMA

Po południu resort, który sprawuje nadzór nad PWPW, wydał komunikat:

19.10.2017 r. z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołany został Jakub Skiba. Rada nadzorcza Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych delegowała w dniu 20.10.2017 r. Jakuba Skibę do pełnienia obowiązków prezesa PWPW - poinformowało MSWiA w komunikacie.

Bezpośrednim powodem odwołania prezesa Piotra Woyciechowskiego miało być blokowanie zmian w statucie spółki. Ten dokument wprowadzał do zarządu wiceprezesa - przedstawiciela MSWiA, który musiałby wyrazić zgodę na część decyzji prezesa Wytwórni, w tym te dotyczące zmian personalnych.

Statut został uchwalony 20 lipca, ale do tej pory nie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powodem są błędne wpisy dotyczące sposobu reprezentacji spółki. Zgodnie z prawem za zgłoszenie zmian odpowiada zarząd firmy. Ostatni raz taki błąd miał pojawić się w piątek i KRS ponownie nie zarejestrował zmian w statucie.

Kroplą, która miała przelać czarę goryczy, były informacje o podsłuchiwaniu związkowców. Szef Rady Nadzorczej Wojciech Dąbrowski często umawiał się na spotkania w kawiarni, w której doszło do nielegalnych nagrań. Być może także on został podsłuchany.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, nagrania związkowców zostały wykonane kilka tygodni temu w jednej z kawiarni w pobliżu wytwórni. Na plikach, wysłanych z anonimowego konta pocztowego, słychać między innymi Jacka Trabczyńskiego, zwolnionego przez obecny zarząd pracownika i wieloletniego szefa Solidarności w zakładzie i Tomasza Sztangę, członka zarządu wybranego przez załogę. Posłuchajcie:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Rozmawiają Jacek Trabczyński szef Solidarności w PWPW z Mariuszem Workiem, sekretarzem „S” o Leszku Wierzbińskim, szefie Związku Zawodowego Poligrafów w PWPW

Wybrani przez pracowników członkowie zarządu, rady nadzorczej i związków zawodowych uważają, że mogą być śledzeni. Do sytuacji, która mogłaby potwierdzać takie podejrzenia, miało dojść na wrześniowym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Z przebiegu spotkania wynika, że nielegalne techniki operacyjne mogły zostać zastosowane wobec przedstawiciela pracowników w Radzie Nadzorczej - Sylwestra Siuchty.

Kilka dni przed tym posiedzeniem Solidarność i Związek Poligrafów wysłały wspólne pismo do prezesa wytwórni Piotra Woyciechowskiego, w którym zarzucono mu ignorowanie związków zawodowych i łamanie przepisów dotyczących ich działalności.

Piotr Woyciechowski był prezesem PWPW od stycznia 2016 r. Wcześniej pełnił funkcje kierownicze m.in. w Nafcie Polskiej S.A., spółkach Naftor, GGKO, Post Media Service. Jest autorem ekspertyz i opinii sporządzanych dla potrzeb organów państwowych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony informacji niejawnych, b. wiceszefem komisji likwidacyjnej WSI.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zajmuje się m.in. produkcją paszportów, dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów wydawanych w Polsce i w innych krajach. PWPW jest także producentem banknotów zamawianych m.in. przez Narodowy Bank Polski. Spółka znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa. Nadzór właścicielski nad PWPW S.A. sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(mpw)