Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zostanie nowym prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Poprzedni prezes, Piotr Woyciechowski, został odwołany po tym jak ujawniliśmy w poniedziałek informacje o podsłuchiwaniu związkowców Wytwórni. Były prezes i zaufany człowiek Antoniego Macierewicza miał też blokować zmiany w statucie podporządkowujące spółkę MSWiA.
Po południu resort, który sprawuje nadzór nad PWPW, wydał komunikat:
19.10.2017 r. z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołany został Jakub Skiba. Rada nadzorcza Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych delegowała w dniu 20.10.2017 r. Jakuba Skibę do pełnienia obowiązków prezesa PWPW - poinformowało MSWiA w komunikacie.
Bezpośrednim powodem odwołania prezesa Piotra Woyciechowskiego miało być blokowanie zmian w statucie spółki. Ten dokument wprowadzał do zarządu wiceprezesa - przedstawiciela MSWiA, który musiałby wyrazić zgodę na część decyzji prezesa Wytwórni, w tym te dotyczące zmian personalnych.
Statut został uchwalony 20 lipca, ale do tej pory nie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powodem są błędne wpisy dotyczące sposobu reprezentacji spółki. Zgodnie z prawem za zgłoszenie zmian odpowiada zarząd firmy. Ostatni raz taki błąd miał pojawić się w piątek i KRS ponownie nie zarejestrował zmian w statucie.
Kroplą, która miała przelać czarę goryczy, były informacje o podsłuchiwaniu związkowców. Szef Rady Nadzorczej Wojciech Dąbrowski często umawiał się na spotkania w kawiarni, w której doszło do nielegalnych nagrań. Być może także on został podsłuchany.
Jak informowaliśmy w poniedziałek, nagrania związkowców zostały wykonane kilka tygodni temu w jednej z kawiarni w pobliżu wytwórni. Na plikach, wysłanych z anonimowego konta pocztowego, słychać między innymi Jacka Trabczyńskiego, zwolnionego przez obecny zarząd pracownika i wieloletniego szefa Solidarności w zakładzie i Tomasza Sztangę, członka zarządu wybranego przez załogę. Posłuchajcie:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Wybrani przez pracowników członkowie zarządu, rady nadzorczej i związków zawodowych uważają, że mogą być śledzeni. Do sytuacji, która mogłaby potwierdzać takie podejrzenia, miało dojść na wrześniowym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Z przebiegu spotkania wynika, że nielegalne techniki operacyjne mogły zostać zastosowane wobec przedstawiciela pracowników w Radzie Nadzorczej - Sylwestra Siuchty.
Kilka dni przed tym posiedzeniem Solidarność i Związek Poligrafów wysłały wspólne pismo do prezesa wytwórni Piotra Woyciechowskiego, w którym zarzucono mu ignorowanie związków zawodowych i łamanie przepisów dotyczących ich działalności.
Piotr Woyciechowski był prezesem PWPW od stycznia 2016 r. Wcześniej pełnił funkcje kierownicze m.in. w Nafcie Polskiej S.A., spółkach Naftor, GGKO, Post Media Service. Jest autorem ekspertyz i opinii sporządzanych dla potrzeb organów państwowych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony informacji niejawnych, b. wiceszefem komisji likwidacyjnej WSI.
(mpw)