W nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy w Wilnie pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W poniedziałek zakończyła się Kampania Społeczna MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018". Tydzień temu dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek nieoficjalnie dowiedział się, że MSWiA wycofa się z wprowadzenia do nowego paszportu motywów z Litwy i Ukrainy.
W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje, podjąłem następujące decyzje. Jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza - poinformował Mariusz Błaszczak.
Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich - dodał minister.
Jak powiedział, zdecydował również, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej.
A więc grób matki i serce syna - to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób, żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - mówił szef MSWiA. Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku - zaznaczył.
W paszporcie znajdą się też między innymi portrety wybitnych polityków 20-lecia międzywojennego, motyw Bitwy Warszawskiej czy Kopca Piłsudskiego z Krakowa.
Dlaczego w nowych paszportach nie znajdą się motywy graficzne przedstawiające Ostrą Bramę w Wilnie oraz Cmentarz Orląt Lwowskich? Jak informuje dziennikarz RMF Krzysztof Zasada, z pewnością miały na to wpływ interwencje resortów dyplomacji naszych sąsiadów.
Minister Błaszczak podkreślał jednak podczas konferencji, że tworzenie nowego wzoru paszportu oparto na szerokich konsultacjach. Podał, że 763 tys. osób weszło na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl i przedstawiło swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu.
W poniedziałek Błaszczak brał udział w zakończeniu Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".
28 lipca rozpoczęliśmy konsultacje związane z nowym polskim paszportem, który będzie wydany w przyszłym roku. To paszport nowoczesny, jeżeli chodzi o formę zabezpieczenia, paszport upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów - mówił szef MSWiA.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach - podkreślił.
(ph)