Ślub to dla wielu osób wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszy niezwykła celebracja. Jak się przygotować do tego ważnego wydarzenia?
W natłoku przedślubnych obowiązków można zapomnieć o załatwieniu wszystkich formalności. Warto się zająć tą sprawą wcześniej i mieć przygotowane odpowiednie dokumenty.
Ślub kościelny sam w sobie nie jest uznawany przez polskie prawo. Żeby ceremonia w kościele miała moc prawną, trzeba zawrzeć ślub konkordatowy. Do niego nowożeńcy potrzebują kilku dokumentów:
- dowody osobiste
- skrócone odpisy stanu cywilnego - do uzyskania w Urzędzie Stanu Cywilnego, lub za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
- metryki chrztu - muszą być wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu. Można je uzyskać w parafii, w której otrzymało się chrzest.
- zaświadczenie o bierzmowaniu - do uzyskania w parafii, w której przyjmowało się bierzmowanie.
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.
- Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli były one głoszone w innej parafii.
- zaświadczenie o spowiedzi przedślubnej.
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Przy okazji pobierania tego dokumentu, przyszli państwo młodzi składają w urzędzie oświadczenie, w którym określają, jak będą nazywać się po ślubie i jakie nazwiska będą nosić ich dzieci.
Dla tych, którzy będą chcieli zawrzeć ślub cywilny, nie jest wymagana tak duża liczba dokumentów.
- dowody osobiste
- skrócone akty urodzenia
Dodatkowo, rozwodnikom potrzebny jest odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód, a wdowcy będą potrzebowali odpis aktu zgonu małżonka.
SPRAWDŹ: Oto najważniejsze zmiany w przepisach ślubów kościelnych w 2020 roku