Od wczoraj można dopisać się do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Na razie dostępna jest droga internetowa. Potem do akcji przyłączą się rachmistrzowie, którzy będą spisywać Polaków telefonicznie.
Najprościej spisać się samodzielnie przez internet. Trzeba wejść na portal Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - Strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 i wybrać opcję logowania. Do dyspozycji mamy profil zaufany lub PESEL. W przypadku Profilu Zaufanego weryfikację przechodzimy tak, jak to wygląda podczas skorzystania z bankowości elektronicznej.
Gdy zalogujemy się do systemu, musimy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących naszych danych, sytuacji rodzinnej i mieszkaniowej. Referujemy stan na 31 marca tego roku. Oprócz danych swoich i domowników podajemy informacje o naszym mieszaniu: metraż, stan własności, ale także sposób ogrzewania.
W kwestionariuszu odpowiemy także na pytania dotyczące naszej narodowości, poczucia przynależności a także języka, którym posługujemy się na co dzień. Ankieterzy zapytają nas o wyznanie oraz pozostawanie w związkach nieformalnych. W tych przypadkach możemy odmówić odpowiedzi na te pytania.
Musimy za to udzielić informacji dotyczących naszego miejsca pracy, formy zatrudnienia i zawodu.
Na koniec potwierdzamy dane swoje i domowników. Możemy podać swój adres mailowy, na który otrzymamy kod uprawniający nas do wzięcia udziału w loterii. Do wygrania są m.in. samochody osobowe. Udział w loterii jest jednak dobrowolny.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.