W poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że Polska - ze względu na trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego - musiała pożyczać energię od sąsiadów. Pojawiła się też informacja o tym, że również dziś bilans będzie „napięty”. Nie oznacza to, że grozi nam blackout, ale wiedzę o tym, jak przygotować się na rozległą awarię energetyczną zawsze warto mieć. Rady dotyczące blackoutu przygotowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Co to jest blackout?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa definiuje blackout jako rozległą awarię energetyczną. Zdaniem RCB to jedno z najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej.

Jak przygotować się na blackout?

Zdaniem RCB, aby w choć minimalny sposób przygotować się na długotrwałą awarię energetyczną, powinniśmy się zaopatrzyć w:

  • świece,
  • apteczkę,
  • latarkę z bateriami,
  • powerbank,
  • zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu.


Eksperci wskazują, że warto mieć w domu jeszcze:

  • koce termiczne,
  • mapy okolicy,
  • scyzoryk,
  • zapalniczki,
  • zapas gotówki.

Wszystkie te rzeczy należy przetrzymywać w łatwo dostępnym miejscu.

Czy grozi nam blackout?

RCB zapewnia, że Polsce nie grozi blackout, a opublikowany poradnik ma jedynie wymiar edukacyjny. Pewien niepokój wywołała jednak w poniedziałek informacja przekazana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

"Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy. Skala niedoboru rezerw mocy jest istotna i przekracza w niektórych godzinach 1000 MW. Ryzyko dalszego pogorszenia się bilansu - ze względu na dużą liczbę uruchamianych po weekendowym postoju jednostek wytwórczych - jest również istotne" - napisano w komunikacie PSE.

PSE poinformowały, że z tego powodu, planując pracę systemu 6 grudnia 2021 r. zastosowano niezbędne środki zaradcze, w tym skorzystano z międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej z systemów sąsiednich.

Wbrew nagwkom na razie nie grozi nam blackout. Cho energetycy musz si teraz nagimnastykowa. https://t.co/6A6onIPZKU

k_berendaDecember 7, 2021


Na wniosek PSE pomocy udzielili operatorzy systemów Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy. Dzięki temu możliwe jest zbilansowanie systemu oraz dotrzymanie wymaganych poziomów rezerw mocy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały też, że również dzisiaj "bilans będzie napięty". "PSE na bieżąco analizują sytuację bilansową i będą podejmowały niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego" - dodano.

Co to jest brownout?

Inna sytuacja, której prawdopodobieństwo wystąpienia jest nieco większe, to brownout. Dochodzi do niej, gdy nagle trzeba ograniczyć dostawy prądu w jakimś regionie.