Co trzeci nastolatek był wyzywany w internecie. Co siódmego spotkało szantażowanie albo straszenie ze strony innych internautów. To alarmujące wnioski z raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Jego autorzy wydali dziś bezpłatny poradnik dla rodziców, jak chronić dzieci przed cyberprzemocą.

REKLAMA

Z poradnika rodzice dowiedzą się między innymi, czym jest cyberprzemoc. To działanie z premedytacją, które ma na celu wyrządzenie krzywdy osobie słabszej, która nie umie się bronić.

Gdzie najczęściej dochodzi o tego zjawiska? Wszędzie tam, gdzie dzieci spędzają czas: w mediach społecznościowych, ale także w komunikatorach lub w grach online, za pomocą poczty elektronicznej, czatów, stron internetowych, blogów, grup dyskusyjnych, czy serwisów SMS i MMS.

Kto jest agresorem w sieci? Sprawcami internetowej przemocy są zazwyczaj rówieśnicy - znajomi z najbliższego otoczenia, np. klasy lub szkoły. Sporadycznie zdarza się, że autorem niebezpiecznych zachowań jest osoba obca, spotkana na przykład na forum internetowym lub w grze online.

Zagrożenia dzieci w sieci to realny i rosnący problem - obrazują to następujące dane:

  • 32,2 proc. nastolatków osobiście doświadczyło krzywdzących zachowań.
  • Prawie 13 proc. uczniów zgłaszało kradzież tożsamości.
  • Od 7 proc. do 11 proc. polskich uczniów doświadczyło regularnego i długotrwałego nękania w sieci przez rówieśników.
  • 48,8 proc. nastolatków twierdzi, że było ofiarą agresji słownej w sieci.

Najnowszy poradnik można pobrać ze strony internetowej: www.akademia.nask.pl

Oto najważniejsze podpowiedzi z poradnika:

Jak ochronić dziecko przed cyberprzemocą?

Zasada 1: Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj.

Wręcz do znudzenia tłumacz dziecku, co wiąże się z korzystaniem z Internetu i jak korzystać z Internetu bezpiecznie.

Zasada 2: Interesuj się

Zasada ograniczonego zaufania, sprawdza się nie tylko na drodze. Również w podróży po wirtualnym świecie dzieci warto trzymać rękę na pulsie, np. instalując programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe.

Zasada 3: Bądź

Częste rozmowy i nie pozostawianie dziecka samego w cyberprzestrzeni pomaga budować zaufanie. Oswojenie tematu przez częste omawianie pomoże w sytuacji, w której dziecko natrafi na coś co je zaniepokoi lub zdenerwuje. To właśnie wtedy musi czuć, że może się do Ciebie ze wszystkim zwrócić. Jak często się da, zapewniaj, że w przypadku nieprzyjemności w sieci, wystarczy, że ci o tym powie, a ty postarasz się pomóc.

Bądź czujny

Cyberprzemoc jest podstępna również dlatego, że dzieci, mimo najlepszego wsparcia rzadko informują dorosłych o sytuacjach zagrożenia. Wynika to ze wstydu, obawy, że zostaną wyśmiane, a ich problemy zostaną zbagatelizowane przez opiekunów. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie dzieci.

Warto upewnić, czy nie dzieje się coś złego, gdy twoje dziecko:

  • unika kontaktu z rówieśnikami, również online, np. zamyka konta na portalach społecznościowych,
  • rezygnuje z dotychczasowych aktywności, np. treningów,
  • jest nerwowe i zamknięte w sobie.


    Stało się - moje dziecko padło ofiarą przemocy w sieci. Jak mu pomóc?

1. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że ta sytuacja jest najtrudniejsza dla Twojego dziecka. Nie odcinaj go od Internetu i nie obwiniaj go.

2. Przegadaj problem. Bardzo ważne, aby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapewnić o pomocy.

3. Opracuj plan. Nawet najprostsze czynności mogą realnie poprawić samopoczucie i sprawić, że chociaż troszkę uda się odzyskać poczucie wartości i pewność siebie. Zacznijcie od prostych zasad:

  • nie odpowiadać agresorowi,
  • nie kasować dowodów (wiadomości, SMS-ów, maili, itp.) i je zarchiwizować,
  • zmienić dane kontaktowe w komunikatorach, adres e-mail, numer telefonu komórkowego,
  • zmienić ustawienia komunikatora, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł się z nim kontaktować.

4. Zgłaszaj. Pamiętaj, że nie jesteś sam i nie bój się prosić o pomoc. Zespół ekspertów NASK prowadzi punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005.