Senat zatwierdził wybór Ireny Lipowicz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą było 57 senatorów, 21 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.
Rzecznika Praw Obywatelskich - jak stanowi konstytucja - powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na pięcioletnią kadencję. Poprzedni RPO Janusz Kochanowski zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Jak mówiła Lipowicz podczas publicznych przesłuchań, które odbyła jako kandydatka na stanowisko RPO, urząd ten powinien przede wszystkim stać na straży prawa. Wielokrotnie deklarowała, że gdyby została rzecznikiem, za swój priorytet uznałaby dbanie o interesy ludzi starszych (mówiła m.in. o stworzeniu funkcji asystentów ludzi starszych w urzędach), a także niepełnosprawnych.
Irena Lipowicz urodziła się w 1953 r. w Gliwicach; jest prawnikiem. Od 1998 r. jest profesorem na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego.
Lipowicz w latach 1991-2000 r. była posłanką Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Pracowała w komisjach: Konstytucyjnej, ds. Ordynacji Wyborczej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i Spraw Zagranicznych oraz Integracji Europejskiej. Jako posłanka była przewodniczącą Polsko-Austriackiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącą Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.
Lipowicz od 2008 r. jest dyrektorem zarządzającym w Fundacji Polsko-Niemieckiej. W latach 2000-2004 była ambasadorem w Austrii; w latach 2004-2006 ambasadorem - przedstawicielem ministra spraw zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich. Zrezygnowała z tej funkcji razem z ówczesnym szefem MSZ Stefanem Mellerem, po tym jak do rządu weszła Samoobrona.
Lipowicz od 2005 r. jest członkiem Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, w 2006 r. PO rekomendowała ją na funkcję sędziego TK, jednak jej kandydatura nie uzyskała większości.
Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (1972-76). Wykładała na Uniwersytecie Śląskim i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Opublikowała ponad 50 prac naukowych i wygłaszała wykłady m.in. na uniwersytetach w Kolonii, Atenach, Passau, Grazu, Dreźnie i Tybindze.