Irlandzka Armia Republikańska wycofuje się z własnych planów rozbrojenia swoich arsenałów. W wydanym oświadczeniu IRA stwierdza, że jej oferta dotycząca rozbrojenia jest już nieaktualna w związku z ciągłym impasem w północnoirlandzkim procesie pokojowym i niewypełnieniem przyjętych zobowiązań przez brytyjski rząd.
IRA wprawdzie nie mówiła o rozbrojeniu ale jej arsenały mogły być tym razem skutecznie zniszczone. W grę wchodziło zalanie ich tysiącami ton betonu lub zatopienie w morzu. Teraz ta propozycja została wycofana. Przypomnijmy: od 10 sierpnia władzę w Ulsterze ponownie sprawuje Londyn. Władze brytyjskie zawiesiły działalność autonomicznego parlamentu Irlandii. Przyczyną kryzysu była niemożność obsadzenia stanowiska przewodniczącego zgromadzenia, z którego miesiąc temu zrezygnował przedstawiciel protestantów, Dawid Trimble. Lider protestantów zaprotestował w ten sposób właśnie przeciwko wciąż nie rozbrojonym arsenałom IRA.
22 maja 1998 roku protestanci i katolicy zawarli tzw. Porozumienie Wielkopiątkowe, które zapoczątkowało proces pokojowy w tej niespokojnej prowincji. W czasie ponad 30-letniego okresu terroru w Ulsterze, w zamachach i strzelaninach zginęło ponad trzy tysiące osób.
rys. RMF
21:55