Już w środę po południu może zapaść decyzja o uchyleniu immunitetu Marcina Romanowskiego. Jak ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy debatę w tej sprawie zaplanowało na 15:30 w środę. Potwierdziła to Prokuratura Krajowa. Niezwłocznie po niej posłowie przeprowadzą głosowania nad stawianymi Romanowskiemu 11 zarzutami.
Jak ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, jeszcze dziś ok. godz. 15:00 wnioskiem Adama Bodnara w sprawie uchylenia immunitetu Marcinowi Romanowskiemu zajmie się komisja regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Według wstępnego harmonogramu prac, gdyby badanie wniosku wymagało uzupełnienia dokumentacji sprawy, posiedzenie może być kontynuowane we wtorek o godz. 8:30.
Zgodnie z regulaminem debatę całego Zgromadzenia w sprawie, wobec której przewidziano tryb pilny, można przeprowadzić nie wcześniej niż przed upływem 24 godzin od jej rozpatrzenia przez komisję. W wypadku immunitetu Marcina Romanowskiego przewidziano ją na 15:30 w środę. Sama debata ograniczona jest do przedstawienia stanowiska komisji. Niezwłocznie po niej posłowie mają głosować nad uchyleniem immunitetu w każdym z 11 stawianych Romanowskiemu zarzutów dotyczących nieprawidłowości w dysponowaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości.
Wniosek prokuratora o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu bdzie przedmiotem debaty w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w dniu 2 padziernika 2024 r.Komunikat w sprawie wniosku: https://t.co/ISD1VafgDm
PK_GOV_PLSeptember 30, 2024
Marcin Romanowski - jak ustalił Tomasz Skory - nie został jeszcze poinformowany o całej sprawie.
W niedzielę Prokuratura Krajowa przekazała, że prokurator generalny Adam Bodnar skierował do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Suwerennej Polski Marcinowi Romanowskiemu. Ma to związek ze śledztwem ws. nieprawidłowości związanych z wydawaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości.
"Złożenie wniosku jest konsekwencją prawomocnego orzeczenia Sądu stwierdzającego, że Marcin Romanowski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poza immunitetem krajowym, chroniony jest także immunitetem wynikającym z jego przedstawicielstwa w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Przyjęcie takiego stanowiska rozszerza zakres ochrony immunitetowej Michała Romanowskiego, co powoduje konieczność uzyskania zgody tego gremium na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, niezależnie od uzyskanej uprzednio zgody Sejmu RP w tym zakresie" - czytamy w komunikacie prokuratury.
Prokuratura Krajowa zarzuca Marcinowi Romanowskiemu ustawianie konkursów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec byłego wiceministra sprawiedliwości obejmują ponad 112 mln zł.
16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie Romanowskiego ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas zażalenie na tę decyzję.
27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.
Jeli informacja o skierowaniu wniosku o uchylenie immunitetu posa @MarcinRoma19996 przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy si potwierdzi, to:a) jeli wniosek podpisa @d_korneluk albo upowaniona przez niego osoba, nie wywouje on adnych skutkw prawnych, bowiem... https://t.co/GbPkXSVg2r
BartoszLewand20September 29, 2024
Informację o skierowaniu wniosku ws. Marcina Romanowskiego do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy skomentował w mediach społecznościowych jego adwokat - mec. Bartosz Lewandowski.
"Jeśli wniosek podpisał Dariusz Korneluk albo upoważniona przez niego osoba, nie wywołuje on żadnych skutków prawnych, bowiem pochodzi od osoby nieuprawnionej, co przesądziła piątkowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie I KZP 3/24" - napisał Lewandowski. "Ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm RP w dniu 12.07.2024 r." - dodał.
Adwokat Romanowskiego stwierdził też, że "z uwagi na fakt "skonsumowania" przez prokuraturę czynności przedstawienia zarzutów posłowi Romanowskiemu w dniu 15.07.2024 r. bez uprzedniego uzyskania wszystkich zezwoleń Sejmu RP i ZPRE" postępowanie przeciw politykowi musi zostać umorzone.