Średnia cena wynajmu dwupokojowego, 40-metrowego mieszkania w Warszawie to 2300 złotych - wynika z najnowszego raportu firmy Metrohouse. Stolica jest najdroższym miastem. Kolejny jest Gdańsk, gdzie koszt wynajmu to 2100 złotych i Wrocław z ceną na poziomie 1900 złotych. W ciągu roku - średnio - koszt wynajmu mieszkania wzrósł o 5 procent.
Najczęściej studenci rozglądają się za mieszkaniami dwupokojowymi. Kawalerki stają się coraz mniej popularne, a to dlatego, że różnica cenowa między kawalerkami, a mieszkaniami dwupokojowymi jest niewielka.
Szykując się do planowania budżetu pamiętajmy o przygotowaniu kaucji. Standardowa wynosi jednomiesięczny czynsz.
Zdarza się jednak w przypadku studentów z zagranicy, że właściciele mieszkań proszą o dwumiesięczną kaucję - mówi Marcin Jańczuk, analityk Metrohouse.
Przy wynajmie mieszkania studenci kierują się głównie czterema czynnikami. Pierwszy to cena. Od niej młodzi ludzie uzależniają podjęcie decyzji, gdzie będą mieszkać. Ważna jest również lokalizacja. Chodzi nie tylko o odległość od uczelni, ale także o dostępność komunikacji miejskiej: odległość od przystanku autobusowego, tramwajowego, czy stacji metra, a także o kursy linii nocnych.
Coraz częściej liczy się również standard mieszkania m.in. wyposażenie w sprzęt AGD.
Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę jest sposób ogrzewania mieszkania. Często nie pojawia się on w opisie oferty, a ceny wynajmu podane są zwykle bez kosztów użytkowania. Mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym bywają tańsze, ale osoby je wynajmujące płacą wyższe rachunki.
Studenci nie powinni też zapominać, że wynajmując mieszkanie, trzeba zapłacić za nie kaucję.
Studenci najchętniej wynajmują małe metraże: do około 20, 30 metrów, lub szukają pokoju do wynajęcia - mówi Jan Palka z Grupy Nieruchomości Kraków.
Cały czas drożeją mieszkania do zakupu, jednak ceny do wynajęcia ostatnio utrzymują się na podobnym poziomie. Rośnie podaż mieszkań, jest ich na rynku coraz więcej i coraz więcej najemców decyzuje się dać rozsądną cenę. W innym przypadku mieszkanie przez długi czas może nie zostać wynajęte - podkreśla ekspert.
Studenci szukają też przede wszystkim mieszkań w których jest wydzielona osobna kuchnia, tak też robią osoby chcące kupić mieszkanie na wynajem - tłumaczy.
W Krakowie studiuje około 200 tysięcy młodych ludzi. Mają do dyspozycji 33 uczelnie (publiczne i niepublicznie). Studenci mogą korzystać z wielu akademików, gdzie średnio cena za miesiąc wynosi 450 złotych. Zależy ona od standardu akademika oraz tego, czy jest to pokój jedno lub wieloosobowy. Liczy się również odległość od uczelni, czy centrum miasta.
Ceny wynajmu mieszkania w Krakowie oscylują na podobnych poziomach jak w ubiegłym roku. Za kawalerkę blisko centrum trzeba średnio zapłacić 1500 złotych. 2600 złotych kosztuje wynajem 3 - pokojowego mieszkania. Im dalej od centrum tym cena jest bardziej przystępna.
Najtańsze mieszkania można znaleźć już za 900 złotych miesięcznie. Bez rachunków.
Pamiętajmy, że w większości przypadków można negocjować obniżenie wynajmu ceny mieszkania. Jak to zrobić? Mówiąc najprościej... pokazać się z jak najlepszej strony. Możemy np. zaproponować pomoc notariusza - radzą eksperci.
A konkretnie? Przede wszystkim zaproponujmy podpisanie umowy na okres dłuższy niż rok. To dla właściciela mieszkania oznacza stabilność. Wtedy możemy zasugerować obniżenie czynszu. Właścicielowi mieszkania możemy także dać swoiste poczucie bezpieczeństwa.
Wystarczy, że u notariusza podpiszemy tak zwaną umowę najmu okazjonalnego. W przypadku problemów z lokatorem, daje ona możliwość łatwiejszego pozbycia się go z mieszkania.
Im student jest bardziej wiarygodny, tym lepsze później ma relacje z właścicielem. Możemy np. zaproponować, że umowę podpisze nie student, tylko jego rodzice - sugeruje Marcin Jańczuk z firmy Metrohouse.
Jeśli obawiasz się, że mieszkanie może zostać zniszczone, a pieniądze za czynsz mogą nie wpływać na konto - jest na to sposób. Eksperci radzą, by wynajmując mieszkanie, zachowywać się tak, jak bank przy udzielaniu kredytu.
Przede wszystkim umowa musi być na piśmie. Najlepiej sporządzić ją u notariusza. Do tego trzeba pamiętać o kaucji. Standardem jest kaucja jednomiesięczna.
Często jednak - jeżeli lokatorem jest obcokrajowiec - właściciel chce kaucji 2-3 miesięcznej.
Warto też poprosić przyszłego lokatora o zaświadczenie z pracy o dochodach i formie zatrudnienia. Jednak nie wszyscy studenci pracują. W takim przypadku można podpisać umowę z rodzicami młodego człowieka.
Przyjeżdżając do nowego miasta warto zapoznać się z jego topografią oraz siatką połączeń komunikacyjnych. Na smartfonie można teraz zainstalować wiele aplikacji pomagających w poruszaniu się po mieście.
Zdecydowanie zachęcamy do poruszania się komunikacją miejską - mówi Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK. Warto wiedzieć, że elektroniczne legitymacje studenckie nie tylko umożliwiają ulgi, ale także pozwalają na zapisanie biletu na komunikację miejską. Są tak zwane bilety semestralne, który w Krakowie jest ważny 150 dni od zakupu. Na wszystkie linie miejskie kosztuje on 220 złotych, a na linie aglomeracyjne 299 złotych - wylicza.
Warto wcześniej zaplanować podróż z domu na uczelnię np. przejechać wcześniej trasę i policzyć, ile nam zajmie dojazd do celu.
Z uwagi na wiele trwających w Krakowie remontów, zamkniętych jest wiele ważnych arterii komunikacyjnych.
Planowane są wzmocnienia komunikacji miejskiej, i zwiększenia częstotliwości odjazdów, przewidujemy wzrost o około 15 procent pasażerów od października - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Z komunikacji miejskiej w Krakowie korzysta średnio około miliona pasażerów dziennie.