We wtorek zajmiemy się najprawdopodobniej - jeśli taka będzie wola Sejmu - uchwałą dotyczącą sytuacji w mediach publicznych, w środę - m.in. uchwalą dotyczącą KRS - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Marszałek Hołownia poinformował, że w porządku posiedzenia Sejmu mają znaleźć się trzy uchwały.
Jedna z nich to uchwała o powołaniu kolejnej komisji śledczej.
To będzie komisja, która ma wyjaśnić skandal związany z polskimi wizami. Jeśli pozwoli czas i sprawnie byśmy procedowali to myślę, że jesteśmy w stanie powołać również skład tej komisji - powiedział marszałek. Do czwartku możemy wyjść z Sejmu z kolejną działająca komisją śledczą - dodał.
Kolejna uchwała, która znajdzie się w porządku obrad Sejmu to uchwała dotycząca sytuacji w mediach publicznych i kolejna - dotycząca KRS.
To uchwały, a nie ustawy, a więc są to opinie Sejmu, apele Sejmu - w mojej ocenie są tak ważne i dotyczą tak ważnych spraw (...), że namysł nad nimi powinien odbyć się na sali plenarnej, nie w komisji. Dlatego pierwsze czytanie tych uchwał odbędzie się na posiedzeniu plenarnym - podkreślił Hołownia.
Dzisiaj zajmiemy się najprawdopodobniej - jeśli taka będzie wola Sejmu - uchwałą dotyczącą sytuacji w mediach publicznych, jutro - m.in. uchwałą o KRS - doprecyzował.
Jak zauważył, na razie jest to jego propozycja jako marszałka Sejmu. Ona będzie dyskutowana na prezydium, spodziewam się być może protestów na konwencie. W takich sytuacjach kiedy jest spór, rozstrzyga sala plenarna - przypomniał Hołownia.
W jego ocenie, projekt tej uchwały "wyraża istotę wątpliwości, jakie mamy co, do funkcjonowania Rady Mediów Narodowych".
Jest tam jasne odwołanie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, który zastanawia się jak to jest możliwe, że skoro Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiada za ten proces, to tworzy się jeszcze jakieś ciało pośrednie, które będzie teraz miało wpływ na - de facto - bypassowanie kompetencji Krajowej Rady - zaznaczył Hołownia.
Jeżeli pytacie państwo jaka jest moc tej uchwały, powiedziałem to i powtórzę raz jeszcze - uchwała nie jest ustawą. Uchwała jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie. Uchwała jest apelem Sejmu, który Sejm może skierować, natomiast ona nie rodzi takich skutków prawnych jakie rodzą ustawy - powiedział marszałek Sejmu.
We wtorek do Sejmu wpłynęły poselskie projekty uchwał: ws. "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym", a także ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.