Niestety spełniły się niedobre dla narciarzy prognozy synoptyków. Wiatr na Kasprowym Wierchu wieje z prędkością 100 kilometrów na godzinę, a termometry w Zakopanem pokazują 10 stopni Celsjusza. Szusować na nartach można jedynie na sztucznie dośnieżanych stokach na Podhalu.
Jedyna dobra informacja to fakt, że śnieg ciągle nie stopniał. Najwięcej białego puchu jest oczywiście na Kasprowym Wierchu – aż 130 centymetrów. Jednak dopóki wiatr się nie uspokoi, nie można tam jeździć na nartach, ponieważ kolej linowa nie kursuje. Narciarze mogą korzystać jedynie ze sztucznie dośnieżanych stoków. Zapraszają stacje Szymoszkowa, Małe Ciche, Witów i Białka Tatrzańska.
Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak jednak informuje naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wędrowanie po tatrzańskich szczytach w zimie przypomina rosyjską ruletkę. Szansę na uratowanie mają przede wszystkim tylko ci, którzy mają odpowiedni sprzęt lawinowy i potrafią się nim posługiwać. Korzystając z detektora, sondy i łopatki jesteśmy w stanie w większości wypadków odnaleźć i odkopać zasypanego w ciągu tych pierwszych 15 minut, które decydują o uratowaniu. Po 15-18 minutach szansa na uratowanie gwałtownie spada - mówi Jan Krzysztof z TOPR. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Buty z twardą podeszwą, raki, kompas czy łopatka lawinowa to kilka spośród przedmiotów, które musi zabrać ze sobą turysta, wybierający się w góry. Co roku w Tatrach pod lawinami ginie kilka osób. Od stycznia pod zwałami śniegu życie straciło już dwóch Polaków.
Jak mówi przewodnik wysokogórski i autor książki "Kochaj śnieg - unikaj lawin" Marcin Kacperek, bezpieczne poruszanie się po górach zimą to wielka umiejętność. Jak ktoś nie wie, co ma zabrać, to na pewno nie powinien sam chodzić - tłumaczy:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Bez łopatek, sondy czy detektora lawinowego szanse na przeżycie dramatycznie maleją - twierdzi Damian Wilczyński, który zajmuje się sprowadzaniem do Polski sprzętu lawinowego. Kompletny zestaw kosztuje ponad dwa tysiące złotych. Można go jednak również wypożyczyć w kilku miejscach w Zakopanem. Jakie są szczegółowe koszty zakupu sprzętu? Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio