To będzie pierwszy na świecie pomnik Guntera Grassa. Zmarły w tym roku niemiecki noblista zasiądzie na ławeczce obok Oskara Matzeratha, bohatera swojej powieści "Blaszany bębenek". Ławeczka stoi w Gdańsku, rodzinnym mieście pisarza.

REKLAMA

Choć noblista odszedł w kwietniu tego roku, to jego pomnik ma już wieloletnią historię. Figura od lat leży bowiem w magazynie... Ławeczkę, na której siedzi Oskar Matzerath odsłonięto w 2002 roku i już wtedy Gunter Grass miał siedzieć obok swojego bohatera. Jak mówił dziś prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który przed laty negocjował z noblistą w tej sprawie, Gunterr Grass początkowo zgodził się. Figura więc powstała. Jeszcze przed jej odsłonięciem noblista jednak się wycofa. Jak to artysta - zmienił zdanie. W bardzo metaforyczny sposób ujął to tak, że jeszcze nie czas. Ale jak już go nie będzie wśród żywych, to wtedy może spocząć obok Oskara. Szanując jego wolę wyrażoną w liście do mnie zrealizujemy to pierwotne założenie. On nie chciał tego pomnika za życia, bo bał się - i słusznie być może - że zarzuci mu opinia niemiecka, nawet nie polska, że megalomanem jest. Że po prostu będą się z niego śmiali. Ja stawiam taką hipotezę - mówił dziś Adamowicz.

Figurę Grassa odlano z brązu. Na ławeczce - obok literackiej postaci ma zostać posadzona - 16 października, w dniu urodzin niemieckiego noblisty. Gunter Grass jest w takiej typowej dla siebie pozie. Podparty ręką na kolanie, z fajeczką oczywiście. Tutaj ma się pojawić jeszcze ślimaczek i kumak - jako takie atrybuty występujący w jego literaturze. To wszystko tworzy taki charakterystyczny dla niego nastrój, pół żartem, pół uśmiechem zawsze traktujący życie - mówił profesor Sławoj Ostrowski z gdańskiej ASP, autor projektu. Figura Grassa - podobnie jak Oskara - będzie usytuowana z brzegu ławki, tak by można było siadać między obiema postaciami i na przykład pozować do zdjęć.

Ławeczkę znaleźć można na Placu Wybickiego w Gdańsku - Wrzeszczu. Stoi nieopodal kamienicy, w której mieszkał Gunter Grass. Odsłonięcie pomnika będzie zbiegać się z 7 edycją festiwalu Grassomania, który jest poświęcony nobliście.

(abs)