Zamawiamy 70 tys. karabinków GROT dla polskiej armii i prowadzimy rozmowy w sprawie kolejnych zamówień, bo nasze potrzeby są duże - poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał GROT-y dobrze sprawdziły się w boju.

REKLAMA

Szef MON zatwierdził w poniedziałek aneks do umowy z 2020 r. na dostawę dla Wojska Polskiego kolejnej partii karabinków GROT.

Wicepremier @mblaszczak: ten aneks, ktry zatwierdziem przed chwil to pierwszy aneks w tym roku, ale bd nastpne. Konsekwentnie wzmacniamy i modernizujemy #WojskoPolskie. pic.twitter.com/NcXgynhwpE

MON_GOV_PL2 stycznia 2023

"To są dobre karabiny, sprawdzone. To są karabiny, które cieszą się uznaniem ze strony Wojska Polskiego, ale także żołnierzy wojsk ukraińskich. Mimo tego, że ten produkt był atakowany, to sprawdził się w boju. To jest najważniejszy egzamin, który karabinek GROT zdał" - powiedział Błaszczak. Jak dodał, dlatego rząd zamawia 70 tys. egzemplarzy tych karabinów i prowadzone są rozmowy w sprawie podpisania kolejnego aneksu w najbliższych kilku tygodniach.

Do koca 2026 r. #FabrykaBroni "ucznik" dostarczy Siom Zbrojnym RP blisko 70 tys. kolejnych karabinkw #MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5,5645 mm. Od 2017 r. karabinki te znajduj si na wyposaeniu Si Zbrojnych RP. #GROT jest obecny w siach zbrojnych ju czterech pastw. pic.twitter.com/S9iq1kjxlV

PGZ_pl2 stycznia 2023

"Potrzeby nasze są duże. Podtrzymujemy nasz cel minimum 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. A więc o takiej liczbie karabinków mówimy. Ale to nie wszystko, bo musimy mieć też przygotowane karabinki, które będą stanowiły wyposażenie rezerwistów" - tłumaczył szef MON.

"Karabinek GROT ma potencjał"

Sukces na rynku amerykańskim, jak również w krajach afrykańskich pokazuje, że karabinek GROT ma cały czas potencjał - powiedział w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. Dodał, że cieszy się, że polskie wojsko ma jeden z najnowocześniejszych karabinków na świecie.

Jego zdaniem, GROT jest wyjątkowo dobrą konstrukcją chwaloną przez polskich i ukraińskich żołnierzy, "którzy otrzymali znaczne ilości tego karabinka w ramach donacji polskiego rządu".

Prezes PGZ zwrócił uwagę, że ten karabinek jest używany nie tylko przez polską armię. "W ostatnim czasie rozpoczęliśmy współpracę z odbiorcami zagranicznymi" - podkreślił.

Jak mówił Sebastian Chwałek, "sukces na rynku amerykańskim, jak również w krajach afrykańskich pokazuje, że karabinek ten ma cały czas potencjał". "Jednocześnie zarówno fabryka broni, inżynierowie i konstruktorzy, którzy cały czas pracują nad unowocześnieniem tego rozwiązania pokazują, jak bardzo ważne są uwagi ze strony żołnierzy. Wszystkie uwagi, które żołnierze kierują zarówno do zarządu, jak i do naszych konstruktorów z fabryki Łucznik są odbierane i przelewane na zmiany konstrukcyjne" - zaznaczył.

Wicepremier @mblaszczak zatwierdzi aneks do umowy na zakup kolejnych karabinkw #GROT dla onierzy #WojskoPolskie. Jak mwi szef MON: To s karabiny, ktre ciesz si uznaniem ze strony onierzy Wojska Polskiego, ale take i onierzy wojsk .-https://t.co/uKct1DDwBX pic.twitter.com/Fi692x9SCz

MON_GOV_PL2 stycznia 2023

Zgodnie z zawartym aneksem do umowy z 2020 r. Fabryka Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. dostarczy polskim siłom zbrojnym do końca 2026 r. blisko 70 tys. kolejnych karabinków GROT C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm. Uwzględniając wszystkie dotychczasowe umowy i aneksy, zamówienie będzie obejmować łącznie blisko 100 tys. karabinków.

Do żołnierzy Wojska Polskiego trafiło już 17 tys. MSBS GROT. Ten model karabinka szturmowego opracowany został przez "Łucznik" we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły na wyposażenie sił zbrojnych RP w 2017 r.