Modele "Sokoła Millenium", stacji kosmicznych, a także pojazdów i robotów z kultowych "Gwiezdnych wojen" można oglądać od soboty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Otwarciu ekspozycji towarzyszyli twórcy modeli.

REKLAMA

"Gwiezdne wojny" to jest magia - magia kina i całego uniwersum. Wszystko jest tak skonstruowane, że działa na wyobraźnię - podkreślił Adam Kulesza, który razem z Markiem Kuleszą i Bernardem Szukielem tworzy grupę Yavin. Budowanie modeli zaczynaliśmy, jak jeszcze nie było internetu - dodał.

Adam Kulesza powiedział, że model słynnego "Sokoła Millenium" powstawał przez cztery lata.

Na wystawie "Gwiezdne Historie" można oglądać postacie, pojazdy, statki kosmiczne i roboty z kultowej produkcji w reżyserii George'a Lucasa. Znajdują się one w przestrzeni wystaw stałych łódzkiego Centrum.

Zaplanowaliśmy również prostą grę, której zadania ułożone są w ciekawą fabułę. Nauka przez zabawę w uniwersum "Gwiezdnych Historii" to naszym zdaniem świetny pomysł na ferie
- zaznaczył Michał Kędzierski z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

"Gwiezdne wojny" a PRL

Na sobotę, 19 lutego, na godz. 16:30, zaplanowano spotkanie z autorem książki "Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu Gwiezdnych wojen" Jakubem Turkiewiczem.

Będzie można porozmawiać z nim o tym, jak "Star Wars" zawładnęły wyobraźnią obywateli PRL, jakie gadżety były w zasięgu polskich fanów w latach 80. XX wieku i dlaczego koszmarnie brzydkie figurki z tamtych lat kosztują dziś małą fortunę.

Do tematyki kosmicznej dostosowano także weekendowe projekcje w kinie łódzkiego Centrum - w repertuarze znajdują się filmy "Astronauta", "Jesteśmy kosmitami" i "Kosmiczny paszport".