W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie rozdano dziś nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. Dziennikarzem Roku został Bertold Kittel , zobaczcie listę nagrodzonych!
Statuetka ju czeka na Dziennikarza Roku 2018. Kto na ni najbardziej zapracowa? pic.twitter.com/kQt6jdDaHM
PressRedakcja11 grudnia 2018
Nagrodę Dziennikarza Roku otrzymał Bertold Kittel. Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych. Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.
W laudacji redaktor naczelny magazynu "Press" Andrzej Skworz podkreślił, że trudno o bardziej doświadczonego reportera śledczego w Polsce. "Ma już na koncie sporo nagród dziennikarskich zarówno z czasów, gdy pracował w prasie, jak i z okresu pracy w telewizji. Wskazaliście go jako zwycięzcę za wieloletnie udowadnianie, że poważne dziennikarstwo śledcze w Polsce istnieje, za konsekwentne ujawnianie tego, co ujawnione być powinno, za to, że wraz z zespołem wywołał społeczną debatę o problemie od lat w Polsce bagatelizowanym" - powiedział.
Odbierając nagrodę Bertold Kittel zaznaczył, że jest wyjątkowa, ponieważ przyznają ją sami dziennikarze. Sami podejmujecie decyzję kogo tym wspaniałym wyróżnieniem uhonorować. Jestem straszliwie wzruszony z tego powodu, ponieważ dziennikarstwo śledcze nie jest aż tak spektakularnym dziennikarstwem jak telewizyjne - zaakcentował.
Wiele lat temu, kiedy zaczynał się ten konkurs zawsze w kategorii Dziennikarza Roku wygrywali dziennikarze telewizyjni, którzy byli bardziej celebrytami. Później to się zmieniło aż dożyłem czasu, kiedy właściwie wyłącznie dziennikarze śledczy są w czołówce tego wspaniałego konkursu co świadczy o tym, że taką mrówczą pracą pokazaliśmy czy zaistnieliśmy w świadomości ludzi jako prawdziwi dziennikarze - dodał Kittel.
W tegorocznym głosowaniu kolejne miejsca zajęli Andrzej Stankiewicz, Grzegorz Głuszak, Konrad Piasecki i Bianka Mikołajewska.
Podczas 22. gali finałowej, która odbyła się we wtorek w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zaprezentowano również pozostałych laureatów; odebrali oni Grand Pressy na najlepsze materiały dziennikarskie w poszczególnych kategoriach.
Nagrodę w kategorii News otrzymali Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet) za materiał "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego".
Nagrodę Grand Press Economy otrzymał Maciej Głogowski z TOK FM.
W tym roku po raz czwarty na gali finałowej Grand Press została przyznana Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymał ją Mirosław Żukowski z "Rzeczpospolitej".
Nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo Śledcze" otrzymali Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski ("Superwizjer" TVN 24, TVN) za materiał "Polscy neonaziści".
W kategorii "Publicystyka" za tekst "Państwo prywatnej zemsty" nagrodę otrzymał Andrzej Stankiewicz ("Tygodnik Powszechny").
Andrzej Stankiewicz odbierajc nagrod #GrandPress 2018 za publicystyk poprosi o brawa dla zmarego w lipcu Igora Miecika. pic.twitter.com/TbY4CobE21
PressRedakcja11 grudnia 2018
Nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż Prasowy/Internetowy" wręczono Ewie Winnickiej i Cezaremu Łazarewiczowi ("Ale Historia - Gazeta Wyborcza") za materiał "Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie".
Spośród nominowanych w kategorii "Reportaż Radiowy" zwyciężyła Katarzyna Michalak (Radio Lublin) z reportażem "Człowiek, którego nie znałem".
Grzegorza Głuszak ("Superwizjer" TVN 24, TVN) zdobył nagrodę w kategorii "Reportaż Telewizyjny/Wideo" za cykl "Utracona młodość Tomasza Komendy".
W kategorii "Wywiad" nagrodę zdobyła Donata Subbotko ("Magazyn Świąteczny - Gazeta Wyborcza") za rozmowę "Oskarżony, sędzia Tuleya".
Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna") zdobyli nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo Specjalistyczne" za cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie.
Nagrodę Grand Press Digital otrzymał Onet.
Opracowanie: