Do Warszawy przyjechało dziś około 2 tysięcy górników. Przed budynkiem Sejmu postanowili wysłuchać expose premier Ewy Kopacz. "Celem rządu jest ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją, unowocześnienie i restrukturyzacja branży oraz niższe koszty energii" - mówiła szefowa rządu.

REKLAMA

Expose Ewy Kopacz trwało 45 minut. Premier - zgodnie z oczekiwaniami górników - odniosła się do problemów branży. Jedną z pierwszych decyzji, którą podjęłam, jest przyspieszenie prac nad ustawami, które w mądry sposób połączą trzy zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Po drugie, nie ustanę w wysiłkach, by ta branża stała się wreszcie rentowna. Unowocześnienie i restrukturyzacja wiedzie do tego celu. Po trzecie, (...) polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty energii nie mogą rujnować budżetów domowych - podkreśliła Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że zmiany w Prawie zamówień publicznych będą preferować produkty pochodzenia wspólnotowego.

Dodała, że rząd będzie wspierał rozwój nowoczesnych technologii węglowych i obniżenie kosztów funkcjonowania kopalni, by polski węgiel mógł być konkurencyjny na rynku.

Warszawa nie ma się czego bać

Do Warszawy przyjechało dziś około 2 tysięcy górników. Przywieźli między innymi flagi, transparenty, trąbki, gwizdki czy górnicze kaski. Od początku zapowiadali jednak, że manifestacja będzie miała pokojowy charakter. Warszawiaki nie mają się czego bać. Poprzedni premier rozpoczął z nami dialog, niestety nie dokończył. Mamy swoje problemy, liczymy, że rząd jest dostrzeże. A pani premier przekaże sygnał, że branża nie została sama - usłyszał od górników - jeszcze przed expose Ewy Kopacz - nasz reporter. Górnicy swoje postulaty spisali w petycji, którą chcą wręczyć szefowej rządu. Chcą przede wszystkim wstrzymania importu węgla z Rosji i działań na rzecz ratowania polskiego górnictwa.

Górnicy spotkają się z marszałkiem

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że przyjmie delegację związków zawodowych w sprawach związanych z górnictwem. W związku z tym - jak dodał - chciałby trzymać się przyjętego już harmonogramu posiedzenia. Od godz. 14 będzie trwać debata, w trakcie której przewidziano 15-minutowe oświadczenia klubów poselskich. Ten punkt ma trwać do godz. 19. W godz. 19-19.30 odbędą się głosowania, m.in. nad wnioskiem premier o udzielenie wotum zaufania rządowi.