Prezydent Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - zapowiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dziś w Waszyngtonie z wizytą przebywają prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.
Prezydent podzieli się z przywódcami Polski (informacją), że Stany Zjednoczone planują nową bezpośrednią pożyczkę w ramach programu Foreign Military Financing (...) i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego przed dzisiejszą wizytą prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu.
Jak dodał, te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.
Polski rząd już w ubiegłym roku zgłosił zamiar kupna 96 śmigłowców Apache i podpisał pierwsze umowy offsetowe w tej sprawie. W sierpniu 2023 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na transakcję, której wartość maksymalną szacowano na 12 mld dolarów.
Pytany o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, że nie widzi potrzeby wysyłania dodatkowych wojsk do Polski, Sullivan zwrócił uwagę, że w Polsce już stacjonuje zwiększona liczba amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA "zademonstrował i jest zdeterminowany, by szybko wysłać dodatkowe siły, jeśli zajdzie taka potrzeba".
Pytany o piątkową wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że wojska państw NATO są już na Ukrainie, Sullivan powiedział, że nie słyszał tej wypowiedzi i nie wie, co Sikorski miał na myśli. Dodał też, że prezydent Biden jasno deklarował, że nie wyśle amerykańskich żołnierzy na Ukrainę.
Kilkadziesiąt minut po konferencji Jake'a Sullivana Pentagon ujawnił, jakie uzbrojenie ma kupić Polska.
Jak podano w komunikatach ogłoszonych równocześnie z wizytą polskich przywódców w Białym Domu, Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln. W ramach pakietów wejdzie również dodatkowy, powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne.
Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które kupiła Polska. Będzie to już kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.
Wcześnie w wywiadzie dla TVN24 premier Donald Tusk mówił, że "Polska jest gotowa wydawać bardzo duże pieniądze na zbrojenie". Tak naprawdę ja też będę mówił o tym bardzo otwarcie - tylko silna Polska zagwarantuje stabilność całego regionu, a niestabilny region prędzej, czy później oznacza dramatyczne kłopoty dla całego Zachodu. Chciałbym, aby to dziś dotarło do wszystkich naszych rozmówców, że silna, wyposażona i wspomagana przez sojuszników Polska to już nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, to kwestia bezpieczeństwa całego Zachodu - mówił polski premier.
Nasi partnerzy muszą zrozumieć, że ich bezpieczeństwo oznacza konieczność inwestowania w Polsce pieniędzy, ludzi i infrastruktury natowskiej - wskazał Tusk. NATO musi przyjąć do wiadomości, że jeśli nie dziś, to jutro, jeśli nie jutro, to pojutrze, ale prawie dosłownie te możliwości operacyjne NATO na wschodniej flance muszą być zdecydowanie większe niż dzisiaj - podkreślił Tusk.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem o godz. 15:30 czasu lokalnego (godz. 20:30 w Polsce).
Wcześniej polski prezydent spotkał się z przywódcami republikanów i demokratów w Kongresie. Andrzej Duda rozmawiał z liderem większości w Senacie Charlesem Schumerem i liderem mniejszości Mitchem McConnellem, a potem ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem.