Zakopane jest w ostatnich dniach jednym z najbardziej zadymionych miast w Małopolsce. Wartości pyłu zawieszonego w powietrzu kilkukrotnie przekraczają tam dopuszczalne normy. Powietrze nad miastem jest tak gęste od dymu, że - jak mówią górale - "można by w nim siekierę zawiesić".

REKLAMA

Minionej nocy wartość pyłu zawieszonego nad stolicą Tatr przez kilka godzin aż pięciokrotnie przekraczała dopuszczalne normy. Średnia za poprzednią dobę przekroczyła zaś normę niemal trzykrotnie. Gorsze powietrze w całej Małopolsce miała wczoraj tylko Skawina, a Zakopane pokonało nawet najbardziej zadymione rejony Krakowa - al. Krasińskiego czy Kurdwanów.

Jak na ironię, wszystko to dzieje się w momencie, kiedy władze Zakopanego chwalą się wprowadzeniem na dużym obszarze miasta ekologicznego ogrzewania geotermalnego. Niestety okazuje się, że geotermia nie dotarła jeszcze wszędzie, a kryzys powoduje, że mieszkańcy chętniej sięgają po najtańsze, więc i najgorsze paliwa do ogrzewania domów. Palą tanim węglem, a nierzadko także... śmieciami. W ten sposób trują się sami i odstraszają potencjalnych gości.

Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM
Fot. Maciej Pałahicki, RMF FM

Dodatkowo sytuację nad miastem pogarsza bezwietrzna pogoda, a także silna inwersja temperatury. Na Hali Gąsienicowej było dzisiaj rano o 15 stopni cieplej niż w Zakopanem. Tam termometry pokazywały plus 6 stopni, a na dole, w Zakopanem, minus 9. To powoduje, że zimne powietrze z zanieczyszczeniami utrzymuje się blisko gruntu i nie może wydostać się z Kotliny Zakopiańskiej. Przez to polska stolica Tatr przykryta jest swoistą smogową czapą.

Przy tak dużym zanieczyszczeniu ludzie starsi, chorzy i małe dzieci powinni unikać długiego przebywania na "świeżym" powietrzu i raczej nie wychodzić z domu. Powinno się także zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz.

Powietrze nad większością Małopolski złe i bardzo złe

Przed południem jakość powietrza oznaczona została jako "bardzo zła" w czterech stacjach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: na al. Krasińskiego, ul. Bujaka i ul. Bulwarowej w Krakowie oraz w Skawinie. Złą jakość powietrza wskazały stacje w Zakopanem i Suchej Beskidzkiej, dostateczną - w Nowym Sączu i Olkuszu. Tylko w Tarnowie i Trzebini jakość powietrza opisano komunikatem "dobra" w zielonym kolorze.

Zobacz prognozy średniodobowej jakości powietrza dla Małopolski na mapach:

Prognoza na czwartek, 19 grudnia:

Prognoza na piątek, 20 grudnia:

Prognoza na sobotę, 21 grudnia: