W podparyskiej miejscowości Thiais rozpoczyna się proces o uznanie cudu za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. To początek drogi do kanonizacji kapelana Solidarności. Za wstawiennictwem ks. Popiełuszki miał zostać w 2012 roku nadzwyczajnie i nagle uzdrowiony 56-letni Francuz Francois Audelan, od lat chory na białaczkę.

REKLAMA

Proces o uznanie cudu otworzył w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek biskup Michel Santier z diecezji Creteil. Jest to pierwsza sesja, podczas której zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału kanonizacyjnego.

56-letni Francois Audelan, od 11 lat był chory na nietypową, przewlekłą białaczkę szpikową. Mimo chemioterapii i przeszczepu szpiku kostnego w listopadzie 2011 roku stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył. W sierpniu 2012 roku znalazł się w ostatnim stadium choroby, stracił przytomność. Lekarze poinformowali jego żonę, że komórki rakotwórcze rozprzestrzeniły się w całym organizmie i dla Audelana nie ma ratunku.

14 września do przebywającego w szpitalu chorego przyszedł ks. Bernard Brien. Był on wcześniej w Polsce, odwiedził grób bł. Jerzego Popiełuszki, poznał jego życie, a po powrocie do Francji stał się gorliwym propagatorem kultu kapelana Solidarności. Ks. Brien po udzieleniu sakramentu chorych, wyjął obrazek błogosławionego i modlił się nad nieprzytomnym Audelanem. Gdy odszedł, chory otworzył oczy i obecną przy nim żonę zapytał, co się stało. W ciągu kolejnych dni poczuł się lepiej. Po wielu szczegółowych badaniach nie stwierdzono u niego śladów białaczki. Chory został wypisany do domu. Powrót do pełni zdrowia potwierdza wypis ze szpitala z datą 7 grudnia 2012 r.

Po pewnym czasie o zdarzeniu poinformowano biskupa diecezji Creteil Michela Santiera. W 2013 r. informacja o uzdrowieniu dotarła do Postulacji procesu ks. J. Popiełuszki.

Jak wygląda proces o uznanie cudu?

Trybunał najpierw przesłucha świadków zgłoszonych przez postulatora. Następnie uzdrowiony zostanie zbadany przez dwóch lekarzy. Potem postulator złoży dokumentację medyczną, która obok zeznań świadków jest głównym materiałem do oceny nadzwyczajnego uzdrowienia.

Zadaniem trybunału w sprawach kanonizacyjnych jest pieczołowite zebranie całości materiału dowodowego, metodyczne przygotowanie go i przesłanie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Proces ten, zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego, prowadzony jest w tajemnicy. Niedopuszczalna jest publikacja jakichkolwiek faktów czy działań. Dlatego Archidiecezja Warszawska informuje, że następny komunikat dotyczący sprawy kanonizacji bł. ks. Popiełuszki ukaże się po zakończeniu procesu w diecezji Creteil.

/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA
/ Adam Warżawa / PAP/EPA

(j.)