Najważniejszym celem polskiej polityki zagranicznej jest bezpieczeństwo kraju, w tym również bezpieczeństwo energetyczne - oświadczyła w Sejmie minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Szefowa MSZ przedstawiła posłom informację o zadaniach polityki zagranicznej w bieżącym roku.
"Okrętem flagowym" polskiej polityki zagranicznej minister Fotyga nazwała bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przeciwstawiamy się wszelkim inicjatywom, które zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Dążymy do dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne, do uzyskania stabilnych dostaw surowców i bezpiecznych źródeł - powiedziała szefowa MSZ. Dodała, że w tym celu Polska chce współpracować przy budowie
rurociągu z Norwegią, Danią i Szwecją oraz zapewnić bezpieczne dostawy gazu płynnego dla planowanego gazoportu w Świnoujściu.
Szefowa MSZ podkreśliła, że Polska jest państwem dobrze umocowanym w strukturach europejskich i transatlantyckich i chce być na arenie międzynarodowej aktywna i odpowiedzialna. Pozytywnie oceniła bilans trzyletniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Zadeklarowała także aktywny udział Polski w pracach nad nowym Traktatem Konstytucyjnym Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak dodała, że wg niej traktat "nie jest niezbędny dla usprawnienia procesu decyzyjnego w Unii". Dodała, że Polska chce, aby dyskusja o dokumencie toczyła się "spokojnie i roztropnie, bez przymusu", bo dotyczy ona najbardziej istotnych spraw: suwerenności każdego z państw Unii.
Fotyga podkreśliła, że Polsce zależy na wypracowaniu i realizacji spójnej unijnej polityki wobec Rosji. Nowe porozumienie między UE a Rosją - mówiła szefowa MSZ - powinno obejmować wszystkie sfery, miedzy innymi gwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, przejrzystość rynku oraz poszanowanie konkurencji. W tej chwili - zaznaczyła - jesteśmy w trakcie procesu, który może doprowadzić do przyjęcia mandatu negocjacyjnego do umowy Unia-Rosja.
Odnosząc się do relacji z USA, Fotyga przypomniała, że rząd wyraził zainteresowanie propozycją podjęcia rokowań w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Poinformowała, że w nocie, którą rząd przekazał władzom amerykańskim było "wyraźne stwierdzenie, że chcemy, żeby tarcza antyrakietowa zwiększała bezpieczeństwo Polski, USA oraz bezpieczeństwo międzynarodowe". To jest dla nas niezwykle ważne - podkreśliła minister.
Fotyga zapewniła, że szczególne miejsce w polskiej polityce zagranicznej zajmują relacje z Niemcami. Podkreśliła, że pamiętamy o zdecydowanym poparciu, jakiego Niemcy udzieliły Polsce w jej staraniach o członkostwo w NATO i UE. Jednocześnie - zastrzegła - przyznać należy, że pewne kwestie rzutują negatywnie na polsko-niemieckie stosunki. Szefowa MSZ oświadczyła, że "jesteśmy przeciwni powstaniu Centrum Przeciwko Wypędzeniom, jako zakłócającemu stosunki między obu państwami i narodami". Podkreśliła, że rząd opowiada się za definitywnym zamknięciem spraw związanych z II wojną światową i jej skutkami. Jednak - jak dodała - "do tego potrzeba warunków i dialogu, bo wiele jeszcze spraw pozostało nierozwiązanych".