To radość i ulga, choć spodziewałem się, że Ministerstwo Finansów zwolni mnie z płacenia podatku od nagrody Tepletona - mówił w RMF FM ks. profesor Michał Heller. Wybitny polski filozof, teolog i fizyk kosmolog nie będzie musiał oddawać fiskusowi blisko połowy z ponad półtora miliona dolarów tej prestiżowej nagrody. Dostał ją, jako pierwszy Polak, za pokonywanie barier między religią a nauką.
Resort finansów wziął pod uwagę fakt, że ksiądz Heller postanowił przekazać całą nagrodę na budowę Centrum Kopernika w Krakowie. Dlatego w tym wypadku dojdzie do zwolnienia z podatku. To spora suma, ale równocześnie suma bardzo mała, jeśli chodzi o funkcjonowanie Centrum - mówił RMF FM profesor Heller. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Tego typu przypadki, w których ktoś, kto otrzyma nagrodę i przeznaczy ją na działalność charytatywną lub naukową, część przekazana na tego typu działalność powinna być zwolniona z podatku - tłumaczy Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów.
Co więcej, resort przygotował nowe przepisy, na podstawie których od przyszłego roku wszystkie podobne przypadki będą zwolnione z podatku. Zyskają na tym polska nauka i organizacje pozarządowe. W Centrum Kopernika prowadzone będą programy badawcze, uruchomione zostaną także studia podyplomowe oraz doktoranckie. Centrum będzie się zajmować badaniami w zakresie nauk przyrodniczych, filozofii i teologii, uwzględniając wzajemne powiązania tych nauk.
Fundacja Templetona wyróżniła wybitnego polskiego filozofa, fizyka, astronoma i teologa, wskazując na jego nowatorskie prace na temat unifikacji ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej, metod geometrycznych w fizyce relatywistycznej oraz filozofii i historii sztuki. Prace te prowadzone w trudnym okresie PRL-u zyskały mu międzynarodowy rozgłos. Ustanowiona w 1973 r. Nagroda Templetona jest największym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia akademickie w dziedzinie myśli. Jej wysokość - 820 tys. funtów (ponad 1,6 mln USD) przewyższa Nagrodę Nobla.