W wielu miastach Polski znacząco przekroczone zostały normy zanieczyszczenia powietrza! Powodem jest między innymi brak wiatru i trwający okres grzewczy.
Najtrudniej dzisiaj oddycha się między innymi w Małopolsce, gdzie trudno znaleźć miasto, w którym normy nie zostały przekroczone. W Krakowie norma PM 2,5, czyli najbardziej niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego, który bezpośrednio dostaje się przez płuca do krwi, została przekroczona nawet 8-krotnie! Podobnie jest w przypadku większych cząstek PM 10.
Jak podaje WIOŚ: w poniedziałek rano w na stacji pomiarowej w Tarnowie odnotowano 132 mikrogramy PM10 na metr sześcienny; w Suchej Beskidzkiej - 152 mikrogramy na metr sześcienny; w Skawinie - 154 mikrogramy na metr sześcienny; w Krakowie-Kurdwanowie - 155 mikrogramów na metr sześcienny; na ulicy Telimeny - 213 mikrogramów na metr sześcienny; w stacji Kraków, Złoty Róg - 104 mikrogramy na metr sześcienny.
W związku władze Krakowa wydały komunikat, w którym apelują do mieszkańców o pozostawienie samochodów na parkingach i korzystanie z komunikacji miejskiej.
Bardzo zły stan powietrza jest też w Tarnowie, Nowym Sączu, Wieliczce, również na Śląsku. Na mapie ostrzegawczej czerwone są Bielsko-Biała i Żywiec.
Gęste powietrze również na Mazowszu. W Warszawie to 600 procent dopuszczalnej normy. Widać to gołym okiem, w powietrzu wisi gęsta, szara mgła. Trudno oddychać pełną piersią. Dlatego warto pomyśleć dzisiaj o komunikacji miejskiej i maseczce przeciw smogowej.
Czerwono m.in. w okolicy Warszawy. Wartość wskaźnika jakości powietrza (AQI) waha się tutaj od 156 w Legionowie, przez 182 w centrum Warszawy, do 196 w Otwocku.
Stan jakości powietrza w Polsce na bieżąco możecie sprawdzać <<< TUTAJ >>>
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza.
W internecie można na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia w poszczególnych rejonach świata. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. TUTAJ ZNAJDZIECIE AKTUALNĄ INFORMACJĘ.
Rośliny w domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy jakości powietrza i co za tym idzie łagodzenia szkodliwych dla układu oddechowego skutków smogu. Rośliny przechwytują kurz, pochłaniają wiele szkodliwych substancji i pomagają utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie - radziła w RMF FM dr Małgorzata Malik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
(j.)