Wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak podali się do dymisji. To efekt wczorajszej dymisji lidera ugrupowania, wicepremiera Jarosława Gowina i dzisiejszej decyzji Porozumienia o opuszczeniu koalicji rządowej.
Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy. Wcześniej poseł Porozumienia Marcin Ociepa poinformował, że rezygnuje z funkcji wiceszefa MON.
Decyzję o dymisji podjął też wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. "W konsekwencji ostatnich wydarzeń podjąłem decyzję o złożeniu dymisji na ręce Premiera Mateusza Morawieckiego z funkcji Sekretarza Stanu w MRPiT. Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu" - napisał członek partii Porozumienie.
W konsekwencji ostatnich wydarze podjem decyzj o zoeniu dymisji na rce Premiera @MorawieckiM z funkcji Sekretarza Stanu w @MRPiT_GOV_PL. Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazi sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborcw ktrej zostaem wybrany do Sejmu.
GrzPiechowiak11 sierpnia 2021
Rezygnację z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki zapowiedział też Wojciech Murdzek.
Wczoraj, przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie lidera Porozumienia Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.
Dziś rano zebrał się Zarząd Krajowy Porozumienia. "Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina" - poinformował na Twitterze zastępca rzecznika ugrupowania Jan Strzeżek.
Jako Zarzd Krajowy @Porozumienie__ @Jaroslaw_Gowin podjlimy decyzj o wyjciu z koalicji Zjednoczonej Prawicy. Gosowaem za Dalej bdziemy walczy o przedsibiorcw, o samorzdy i o wolne media #lexTVN @JanStrzezek @KrzysztofBoguta @alekswencel @kjastrzebski_ pic.twitter.com/shfNHCGRTi
S_Maciejko11 sierpnia 2021
Czy rzeczywiście wszyscy posłowie Porozumienia zdecydują się na wyjście z klubu PiS? Jak zauważa dziennikarz RMF FM Roch Kowalski, władze Porozumienia optymistycznie deklarują, że wierni partii pozostaną wszyscy dotychczasowi posłowie. "To jednak naiwna wiara, bo przejście na stronę PiS-u nie dalej jak dwie godziny temu sygnalizował Marcin Ociepa. Nadal wahać ma się też kilku innych posłów" - informował w Faktach RMF FM o godz. 11 Roch Kowalski.
W liczącym 232 posłów klubie PiS zasiadało dotąd 11 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina byli to: Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.
Rzecznik rządu Piotr Müller podczas wczorajszej konferencji stwierdził, że powodem dymisji Jarosława Gowina było to, że wicepremier oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej.
Sam Gowin oświadczył, że "PiS podjęło decyzję o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy". "Po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy" - powiedział lider Porozumienia.
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że wnioskiem o dymisję Gowina prezydent zajmie się "bez zbędnej zwłoki" i dokona zmian, o które wnioskował szef rządu.