Baskijscy terroryści z ETA chcą negocjować zakończenie przemocy w Kraju Basków. W komunikacie zamieszczonym w baskijskiej prasie ekstremiści poparli dialog i negocjacje. Chcą wziąć w nich udział pod pewnymi warunkami.
Terroryści żądają, by negocjacjami pokierowała Batasuna, polityczne ramię ETA. Rozmowy – według ekstremistów – miałyby być poprzedzone referendum, w którym Baskowie wypowiedzieliby się na temat przyszłości swojej prowincji.
ETA chce, by bez względu na wynik, rząd w Madrycie zaakceptowałby wybór Basków. Po raz pierwszy terroryści przyznali, że konflikt w Kraju Basków może zostać rozwiązany tylko na drodze negocjacji. Zapewnili, że są skłonni włączyć się do tego pokojowego procesu, w którym obowiązywać będą tylko demokratyczne metody.
ETA - terrorystyczna organizacja separatystów baskijskich jest odpowiedzialna za śmierć ponad 800 osób, które zabiła w zamachach, przeprowadzanych od końca lat 60. Rząd nie uchyla się od rozmów z Batasuną, o ile ETA, która jest militarnym ramieniem partii, zrezygnuje z walki zbrojnej.