Otyłość wśród Polaków, obowiązkowe szczepienia dzieci, problemy ze zbyt częstym stosowaniem antybiotyków czy zachowania seksualne młodych ludzi. To tematy, o których w Karpaczu na Dolnym Śląsku rozmawiają uczestnicy 15. Kongresu Medycyny Rodzinnej. W spotkaniu uczestniczy blisko 1300 medyków z całej Polski.

REKLAMA

Antybiotyk to nie lek na wszystko

Nawet połowa chorych na różnego rodzaju infekcje uważa, że bez antybiotyków nie wyzdrowieje - to statystyki wynikające z pracy lekarzy rodzinnych. Większość infekcji wywołują jednak wirusy. Odporne na antybiotyki. Lekarze rodzinni apelują o rozważne stosowanie takich leków.

Jeżeli częściej stosujemy antybiotyki to bakterie automatycznie się uodparniają. To może za parę, paręnaście lat skończyć się tym, że nie będziemy mieli leków na infekcje bakteryjne, które dziś z powodzeniem leczymy - ostrzega doktor Joanna Szeląg. Zamiast antybiotyków warto wybrać odpoczynek, zdrową dietę czy gorącą herbatę z miodem.

Ruch to zdrowie

Lekarze rodzinni dyskutują również o tym, jak zachęcać swoich pacjentów do zdrowego trybu życia. Swoje pomysły sprawdzają w praktyce. Dziś na ulicach Karpacza pojawiło się kilkudziesięciu biegających medyków. To inicjatywa młodych lekarzy, którzy chcą pokazać do czego tak naprawdę namawiają swoich pacjentów.

Refundowane szczepienia

Szczepienia przeciwko pneumokokom powinny być refundowane. Do pakietu szczepień obowiązkowych dla dzieci warto włączyć także szczepienia przeciwko rotawirusom czy meningokokom. To kolejny postulat, który pojawia się w czasie trwających w Karpaczu rozmów.

Pneumokoki atakują również dorosłych w postaci różnych zapaleń gardła czy infekcji. Oblicza się, że w Polsce rocznie 3 mln osób jest objętych jakąś infekcją pneumokokową. Warto o tym pamiętać - przyznaje doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Dziś to rodzice decydują o dodatkowych szczepieniach. Często muszą z nich zrezygnować ze względu na ich koszt.

Epidemia otyłości

Lekarz rodzinny, jak nikt inny zna swoich pacjentów. Z obserwacji medyków wynika, że w problem otyłości w Polsce jest coraz większy. Można mówić już o epidemii otyłości.

Zbadałam swoich pacjentów. Ponad 70 procent z nich cierpi na nadwagę. Dlatego postanowiłam przygotować specjalne wytyczne dla lekarzy - tłumaczy doktor Elżbieta Tomiak. Lekarze rodzinni częściej powinni zwracać uwagę na wagę swoich pacjentów. W czasie wizyt warto ich badać i mierzyć obwód w pasie. Jeżeli lekarz tego nie robi, warto o tym przypomnieć - podpowiada doktor Tomiak.

Seks wśród młodych

Lekarze zapoznali się również z wynikami badań dotyczących wiedzy i zachowań seksualnych wśród młodych ludzi. Zebrane dane mówią o tym, że połowa nastolatków w wieku 16 - 18 lat rozpoczęła już współżycie seksualne. Co czwarta osoba miała już więcej niż dwóch partnerów.

Autorki raportu pytały także o antykoncepcję. Zbadano półtora tysiąca kobiet w wieku od 15 do 35 lat.

90 procent młodych ludzi używa prezerwatyw. Na drugim miejscu jest tabletka antykoncepcyjna. Wiele osób stosuje obie metody jednocześnie. Pytałyśmy również o stosowanie "tabletki po". Ponad 200 kobiet ich użyła. Mówią o tym, że to była ich wspólna decyzja z partnerem - mówi współautorka raportu Maria Malarska.

W Karpaczu o problemach i przyszłości medycyny rodzinnej rozmawia blisko 1300 medyków z całej Polski. Główny postulat tegorocznego kongresu dotyczy większej współpracy lekarzy rodzinnych ze specjalistami. Częściej powinno dochodzić do wspólnych konsultacji w sprawie danego przypadku.