Program Energia Plus będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy - mówiła podczas konwencji Porozumienia, wiceprezes tego ugrupowania, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała, że program zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Jesteśmy dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się państw UE. Od kilku miesięcy Polska wstąpiła do klubu 25 najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Nie jest to zasługą nas polityków, jest to zasługa każdego Polaka, który ma w sobie niezwykłą ilość energii - mówiła Emilewicz.

Przypomniała, że ostatnie dni roku upłynęły "pod wysokim napięciem" m.in. z powodu dyskusji o cenach energii. Nie będziemy ponosić kosztów związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej. Nie chcemy płacić tam, gdzie to jest to niepotrzebne - mówiła Emilewicz.

Program Energia Plus będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy. To jest program dla nas wszystkich, ale to jest też program dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń - powiedziała.

Chcemy inwestować i dawać środki na nowe technologie, bo tylko nowe technologie zagwarantują, że ten szybki wzrost gospodarczy, w jakim dzisiaj jesteśmy, to szybkie tempo damy radę utrzymać do końca meczu, do końca kolejnej dekady - podkreśliła szefowa MPiT.

Zapowiedziała, że program zostanie uruchomiony w tym roku i jeszcze w tym roku odczujemy pierwsze efekty. Podkreśliła, że skorzystają z niego rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, który będą mogli świadczyć "konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne".

Celem programu Energii Plus jest doprowadzenie do obniżenia ceny energii. Ma w tym pomóc upowszechnienie nowoczesnych technologii, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne. Program Energia Plus bazuje na modelu "prosumenckim", czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają. Nadmiar mogliby sprzedaż lub przekazać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

"Instalacja będzie tańsza i szybsza"

Program Energia Plus w pierwszym roku pozwoli zainstalować instalacje na zieloną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 megawatów - powiedziała. Dodała, że polski system energetyczny opiera się właśnie na 200-MW blokach, instalacjach energetycznych zbudowanych głównie w latach 70-tych ubiegłego wieku.

To są bloki energetyczne tzw. dwusetki, których większość dzisiaj wymaga bardzo poważnego remontu. I te remonty nasz rząd rozpoczął - przekonywała. Zastrzegła, że to jest ogromne wyzwanie inwestycyjne i czasowe.

Dzięki temu programowi już w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości jednego takiego bloku energetycznego - wskazała. Powiedziała, że będzie to instalacja elastyczna, tańsza, szybsza, stawiana bez długoterminowych pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę. To jest nasz cel na 2019 r. i ten cel - zapewniam państwa - osiągniemy - podkreśliła.

Opracowanie: