Dzwon Zygmunta ufundowany przez króla Zygmunta Starego został umieszczony na wieży Katedry Wawelskiej 9 lipca 1521 roku. Cztery dni później po raz pierwszy nad miastem rozległ się jego głos. Zygmunt bije podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych.
"Zygmunt" został odlany w pracowni norymberskiego mistrza Behama. Zgodnie ze starą recepturą robienia dzwonów ma około 20 proc. cyny i 80 proc. miedzi.
Legendy mówią, że jego głos rozwiewa chmury i przynosi słoneczną pogodę, a panna, która dotknie jego serca, wkrótce wyjdzie za mąż i jest szczęśliwa w miłości.
W 2001 roku przy okazji wymiany serca dzwonu po raz pierwszy od blisko 500 lat został on zważony. Okazało się, że "Zygmunt" jest o około jedną tonę cięższy niż podawano dotąd w przekazach historycznych. Sam kielich waży 12,7 tony, a serce razem z zawieszeniem - 365 kg. Cały dzwon waży więc nieco ponad 13 ton.
Zygmunt bije podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych i towarzyszy Polakom we wszystkich szczególnych chwilach.
Ostatnio rozdzwonił się w sobotę 10 kwietnia na wieść o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Dzwon Zygmunta obwieścił Krakowowi i Polsce żałobę - mówił wtedy metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz
"Zygmunt" witał papieża Benedykta XVI podczas jego pielgrzymki w Polsce w maju 2006 roku , a wcześniej ogłaszał Polakom jego wybór na Stolicę Piotrową 19 kwietnia 2005 roku. Dźwięk dzwonu rozlegał się wtedy nad Krakowem przez dwadzieścia pięć minut.
Przez dwadzieścia pięć minut bił również na wieść o śmierci Jana Pawła II w sobotę 2 kwietnia 2005 roku wieczorem. W kolejne dni, aż do dnia pogrzebu w piątek, bił codziennie rano dla uczczenia pamięci Jana Pawła II.
Podczas każdej pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa witał go i żegnał dzwon Zygmunta. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 r. głos "Zygmunta" niósł się nad miastem aż pół godziny. Rozległ się także dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego 16 października 2003 roku. 30 kwietnia 2004 roku dzwon obwieścił przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Serce dzwonu Zygmunta pękło podczas świąt Bożego Narodzenia 2000 roku. Powodem było zmęczenie materiału. Przyczyniła się do tego także niska jakość materiału, z którego było wykonane. W kwietniu 2001 roku zawieszono nowe serce.
Dzwon Zygmunta z nowym sercem zadzwonił w Wielką Sobotę 2001 roku. Zdaniem dzwonników, jego dźwięk jest co najmniej tak piękny, jak "Zygmunta" ze starym sercem. Od tego momentu, z inicjatywy proboszcza wawelskiej katedry ks. Bielańskiego, pierwsza niedziela po Wielkanocy obchodzona jest jako święto dzwonników.
Do rozkołysania "Zygmunta" potrzebnych jest jednorazowo 12 osób. Przy szczególnych uroczystościach na wieży stawia się podwójna obsada dzwonników. Łącznie dzwonnikami są 32 osoby. 22 z nich należą do elitarnego Bractwa Dzwonników Zygmunta. Honorowym członkiem bractwa jest metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.