Rok szkolny 2022/2023 czekają duże reformy. Dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Edukatorów czekają podwyżki i zmiany w zakresie awansu zawodowego. Po wakacjach pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość, w planach jest również reforma edukacji dla bezpieczeństwa, która będzie zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Zmiany będą dotyczyć również zasad dotyczących zwalniania uczniów z zajęć wychowania fizycznego. Nowa będzie także przyszłoroczna matura.
Największe zmiany czekają nauczycieli. Reformy znalazły się w znowelizowanej niedawno Karcie Nauczyciela. Edukatorów od nowego roku szkolnego będą obowiązywać inne niż dotychczas ścieżki zawodowe.
Zlikwidowane zostaną dwa stopnie - nauczyciel kontraktowy i stażysta. Osoby rozpoczynające pracę w zawodzie nie będą posiadały żadnego stopnia awansu; będą mogły się o niego ubiegać po czterech latach pracy. Wraz z rozwojem i awansem nauczyciela ma rosnąć jego pensja.
Ustawa wprowadza w szczeglnoci zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli w zakresie awansu zawodowego, oceny pracy oraz w niewielkim zakresie czasu pracy nauczycieli. Wicej informacji: https://t.co/H6yehNwUTe pic.twitter.com/6qrPGcfGDU
MEIN_GOV_PLAugust 12, 2022
Nauczycieli czekają podwyżki, ale tylko tych, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie - mogą oni liczyć na wzrost pensji rzędu 20 procent. Pedagodzy, którzy pracują najdłużej, podwyżek na razie nie dostaną.
Nauczyciele zostaną także zobligowani do dodatkowych konsultacji z uczniami oraz rodzicami. Pedagodzy, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, muszą poświęcić tygodniowo minimum 1 godzinę. Ci, którzy pracują w mniejszym wymiarze, muszą pojawić się na konsultacjach raz na dwa tygodnie.
Po wakacjach w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych zadebiutuje nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Ma on zastąpić lekcje wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym. W programie nauczania przedmiotu znajdują się zagadnienia z historii najnowszej.
W ostatnich tygodniach głośno było o podręczniku do przedmiotu autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Kontrowersje wzbudzało wiele fragmentów, m.in. ten z rozdziału "Kultura i rodzina w oczach Zachodu".
Książce zarzucano, że są to sformułowania, które mogą uderzać w godność dzieci poczętych w wyniku in vitro oraz ich rodziców.
W nowym roku szkolnym powinna zmienić się podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa. Przedmiot ma być obowiązkowy dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej oraz klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych.
Nowa podstawa programowa ma składać się z większej liczby elementów związanych z przysposobieniem obronnym, m.in. edukacji obronnej (nauka strzelania, składania i rozkładania broni, itd.).
Przedmiot byłby ponadto związany z tematyką reagowania na sytuacje zagrożenia spowodowane działaniami wojennymi.
Egzaminy maturalne w 2023 roku odbędą się na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne z poszczególnych przedmiotów. Wśród zmian znajdziemy m.in. to, że abiturienci będą musieli się zmierzyć w dwoma zadaniami na maturze ustnej z języka polskiego.
Do matury 2023 przystępować będą osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum. Ponadto egzamin dojrzałości w nowej formule obejmie absolwentów ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku) oraz osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).
To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna - tłumaczył Przemysław Czarnek w Porannej rozmowie w RMF FM. Natomiast nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Od nowego roku szkolnego będą obowiązywać nowe zasady zwolnień z zajęć wychowania fizycznego.
Jak mówił w lipcu w Rozmowie w południe w RMF FM minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, zwolnienia z lekcji WF-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wtedy, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nowe zasady nakładają na każdą szkołę podstawową obowiązek zapewnienia uczniowi posiłku. Nie zmieniły się za to przepisy dotyczące wyżywienia w przedszkolach.
Jeżeli chodzi o opłaty za posiłki, tutaj nie przewidziano żadnych zmian.
Od nowego roku szkolnego każda szkoła będzie zobowiązana do zatrudnienia psychologa specjalnego. Jego obecność ma zapewnić dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Osoba zatrudniona na to stanowisko będzie musiała posiadać określone kwalifikacje i być absolwentem:
- jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna lub
- jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego bądź drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej, lub
- jednolitych studiów magisterskich albo studiów pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki (oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub w zakresie edukacji włączającej).
Jak informowaliśmy w środę 24 sierpnia, 1 września rozpocznie się akcja protestacyjna nauczycieli. Taką informację przekazał Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Nie wiadomo, jaką przybierze formę. Jej szczegóły mają zostać ustalone w najbliższy poniedziałek.
Zapowiedź akcji to efekt fiaska rozmów związkowców z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Nauczyciele domagają się 20-procentowej podwyżki płac w tym roku dla wszystkich nauczycieli, a nie tylko początkujących. Z kolei resort zaproponował im podniesienie zarobków o 9 procent od stycznia 2023 roku.