Zmiany w kancelarii prezydenta. Andrzej Duda odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa jego gabinetu i powołał na to stanowisko Pawła Szrota.
Na stronie Kancelarii Prezydenta w poniedziałek popołudniu pojawił się oficjalny komunikat w sprawie zmian personalnych. Jak poinformowano, Andrzej Duda z dniem 4 stycznia odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa gabinetu prezydenta, jednocześnie - z dniem 5 stycznia prezydent powołał na to stanowisko Pawła Szrota
Krzysztof Szczerski został w Pałacu Prezydenckim pełnomocnikiem do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta.
Zastępcą szefa kancelarii głowy państwa został były wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Dotychczas pełniący tę funkcję Paweł Mucha został powołany z dniem 1 stycznia na stanowisko społecznego doradcy prezydenta - czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej KPRP.
Krzysztof Szczerski był szefem gabinetu Andrzeja Dudy od 2017 roku. Wcześniej w KPRP był sekretarzem stanu.
Pan prezydent dzisiaj przy wręczeniu mi powołania wyraźnie powiedział, że idea jest taka, aby obok Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które realizuje specyficzne obowiązki prezydenta, jakie dotyczą zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i kwestii dbania o bezpieczeństwo państwa polskiego, powstała druga wyspecjalizowana komórka w Kancelarii Prezydenta, która w sposób pełny będzie realizowała zadania wynikające z tego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej w relacjach międzynarodowych.powiedział PAP Krzysztof Szczerski
Zaznaczył, że Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP będzie współpracowało z premierem i ministrem spraw zagranicznych w realizacji polskiej polityki zagranicznej. Plan powstania tego biura to podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza - podkreślił.
Jak dodał, prezydent uznał, że należy usystematyzować zakres polityki głowy państwa, jakim jest uczestnictwo w polityce międzynarodowej, poprzez wyodrębnienie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i większą instytucjonalizację tej polityki w ramach Kancelarii Prezydenta.
Docelowo zatem model jest taki, że KPRP jako główna instytucja obsługująca urząd prezydenta RP, a w jej ramach funkcjonują dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji prezydenta RP, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej - mówił Szczerski.
Prezydent powoa ministra Pawa Szrota na stanowisko Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Jednoczenie @AndrzejDuda ustanowi ministra @KSzczerski penomocnikiem ds. utworzenia Biura Polityki Midzynarodowej Prezydenta RP.Wicej: https://t.co/e1mDSRdVsT pic.twitter.com/jwHmDl7MNP
prezydentplJanuary 4, 2021
Prezydencki minister powiedział, że jego zadaniem jest teraz "sformułowanie koncepcji funkcjonowania Biura Polityki Międzynarodowej, przedyskutowania jej w ramach władz publicznych oraz docelowo przekształcenie istniejącego obecnie Biura Spraw Zagranicznych w Biuro Polityki Międzynarodowej".