Drugie ognisko choroby nazywanej rzekomym pomorem drobiu pojawiło się w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim. Jak ustaliła reporterka RMF FM, kolejny przypadek stwierdzono poza strefą zapowietrzoną, czyli ponad 3 kilometry od miejsca, w którym wcześniej zidentyfikowano chore ptaki. Tam trzeba było zlikwidować ponad 16 tysięcy kur.

REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii 11 lipca poinformował, że na fermie drobiu w Topilcu w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim potwierdzono ognisko choroby rzekomy pomór drobiu. To pierwszy w Polsce przypadek od 49 lat.

Minister rolnictwa Robert Telus dziś w Studiu PAP na pytanie o potencjalne hipotezy dotyczące pojawienia się w Polsce tej choroby odpowiedział, że w tej chwili nie ma żadnych. Dodał, że pracują nad tym służby weterynaryjne, które badają "przepływ drobiu i to, skąd został kupiony, bądź skąd przyjechał".

Zjadliwy wirus

Po wykryciu pierwszego ogniska rzekomego pomoru drobiu wojewoda podlaski wydał rozporządzenie, które określa obszar zapowietrzony - w promieniu 3 km od ogniska choroby i obszar zagrożony - w promieniu 10 km od ogniska choroby.

Do fermy nie można podejść, przejście jest zagrodzone taśmami, ustawiono maty z płynem odkażającym i tablice informujące, że właśnie tutaj znajduje się ognisko rzekomego pomoru drobiu i że wstęp jest surowo wzbroniony. Tablice informacyjne i maty są rozstawione przy wszystkich drogach dojazdowych do Topilca.

Wirus jest wysoce zjadliwy i zagraża wszystkim ptakom, również dzikim. To bardzo zła informacja dla hodowców drobiu z tych terenów. Mówią, że najgorsze to brak informacji, co jest źródłem zakażenia.

Żyjemy w ogromnym stresie, żeby to się po prostu dalej nie rozprzestrzeniło i nie zajęło pozostałych miejscowości, pozostałych hodowców - mówiła wczoraj naszej reporterce pani Katarzyna, która ma fermę położoną trzy kilometry od zagrożonej strefy. Najgorsze, że nie wiemy, co było przyczyną, od czego się zaczęło. Czy przyjechało z paszą, czy to wina hodowcy, czy to wina powietrza, czy przyjechało z pisklęciem. Dla nas właśnie najgorsza jest ta niewiadoma, bo nie wiemy, od czego się mamy dalej chronić - zaznaczała.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Podlasie: Rzekomy pomór drobiu wykryty na jednej z ferm

Jeśli ktoś nie musi, niech tu nie przyjeżdża

Tablice informacyjne, spotkania sztabu kryzysowego - to część działań podjętych w gminie Turośń Kościelna po potwierdzeniu na fermie w Topilcu ogniska rzekomego pomoru drobiu. Choroba nie zagraża ludziom, ale jest bardzo niebezpieczna dla ptaków. Wójt gminy apeluje o ograniczenie wizyt w tym rejonie.

Są wyznaczone strefy, ustawione tablice, żeby uświadomić sytuację i ewentualnie przestrzegać tych, którzy poruszają się samochodami czy rowerami, bo to przecież atrakcyjny teren Narwiańskiego Parku Narodowego - mówi w rozmowie z naszą dziennikarką Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna. Nie ma obostrzeń dotyczących ruchu, natomiast hodowcy drobiu mają inne uwarunkowania - podkreśla. Chodzi m.in. o prowadzenie ewidencji osób, które pojawiają się w gospodarstwach.

Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM
Opis / Magdalena Grajnert / RMF FM

Rzekomy pomór drobiu. Co to jest?

Rzekomy pomór drobiu (inaczej nazywany też chorobą Newcastle) jest groźną chorobą wirusową. Przypomina wysoce zjadliwą grypę ptaków. Charakteryzuje się ona dużą zaraźliwością, a jej śmiertelność sięga momentami niemal 100 proc.