Ponad 60 proc. Polaków nie popiera pomysłu dopłat za rozszerzoną opiekę pielęgniarską czy przyspieszenie terminu zabiegu w publicznych szpitalach - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Najwięcej zwolenników tego rozwiązania znajdziemy wśród osób, które w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowały na Trzecią Drogę (56 proc.).
Dyskusję o dopłatach do opieki w publicznych szpitalach wywołało ogłoszenie z Torunia. W tamtejszym szpitalu opublikowano informację, że za 80 zł/h można wykupić opiekę pielęgnacyjną, która obejmuje m.in. pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, toaletę ciała, karmienie i pojenie, monitorowanie czynności życiowych i obserwację pacjenta, a także czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powołał zespół kontrolny do wyjaśnienia tej sprawy.
Uczestnikom sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zadano pytanie: "Czy według Pana/Pani powinna istnieć możliwość dopłaty za dodatkowe usługi w publicznych szpitalach w Polsce, w tym np. za rozszerzoną opiekę pielęgniarską czy przyśpieszenie terminu zabiegu?".
Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało tylko 8,5 proc. badanych, a "raczej tak" - 25,1 proc. Oznacza to, że odsetek odpowiedzi pozytywnych to nieco ponad 33 proc. Przeciwników tego rozwiązania jest niemal 2 razy więcej (34,1 proc. głosów dla odpowiedzi "zdecydowanie nie" i 26,5 proc. dla "raczej nie").
Wśród osób, które byłyby skłonne zgodzić się na dopłaty np. za rozszerzoną opiekę pielęgniarską nieco więcej jest kobiet (40 proc. odpowiedzi pozytywnych) niż mężczyzn (27 proc. odpowiedzi pozytywnych).
Najwięcej zwolenników dopłat w publicznych szpitalach znajdziemy w dwóch grupach wiekowych - wśród osób, które mają 40-49 lat (40 proc. odpowiedzi pozytywnych) i wśród respondentów w wieku 60-69 lat (42 proc. odpowiedzi pozytywnych).
Jak do pomysłu dopłat odnoszą się elektoraty poszczególnych partii politycznych? Tę inicjatywę popiera ponad połowa wyborców Trzeciej Drogi (56 proc.), 33 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 19 proc. sympatyków Konfederacji.
W przypadku elektoratów Prawa i Sprawiedliwości i Lewicy poparcie dla dopłat jest jeszcze niższe - to odpowiednio 16 i 13 proc.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 24-26 maja metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI) na próbie 1000 osób.