Senat zbierze się w przyszłym tygodniu na dodatkowym przedświątecznym posiedzeniu. Zajmie się na nim uchwaloną przez Sejm nowelizacją Kodeksu wyborczego.

REKLAMA

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. JOW-y mają obowiązywać w gminach do 20 tys. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o to, kiedy Senat zajmie się Kodeksem wyborczym, powiedział, że "na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu". Przyznał, że zna ustawę ogólnie i nie wie, czy Prawo i Sprawiedliwość przedstawi dodatkowe poprawki.

Musimy się spieszyć, dlatego że... To znaczy nie będzie to żaden pośpiech, będzie to normalna procedura dlatego, że jesteśmy ograniczeni czasem. My mamy określony czas i następne spotkanie nasze jest w przyszłym roku, posiedzenie Senatu planowane jest w styczniu, i już przekracza okres, w którym musimy podjąć decyzję - powiedział marszałek Senatu.

Zapytany o głośno dyskutowaną likwidację głosowania korespodencyjnego powiedział, że "będziemy się zastanawiać nad tym, jak do tego podejść". Nie znam szczegółów, więc nie wiem, jakie to budziło obawy i zastrzeżenia, jak się zapoznam, to będę miał swoje zdanie - pokreślił.

Jak dodał Karczewski, następne posiedzenie Senat rozpocznie we wtorek. Będzie trwało 3 dni, więc tyle mamy, żeby debatować nad wszystkimi ustawami, które zostały uchwalone przez Sejm - zaznaczył.

Ustawy sądowe

Marszałek Senatu został też zapytany, kiedy będą głosowane ustawy sądowe. Myślę, że dziś w godzinach popołudniowych lub wieczorowych, ale raczej po południu - odpowiedział. Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre - ocenił Karczewski. Jak dodał, "spełniają oczekiwania nasze, Prawa i Sprawiedliwości, polityków Zjednoczonej Prawicy i pana prezydenta". Jestem przekonany, że niebawem wejdą w życie i wpłyną w znaczący sposoób na poprawę funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce - podkreślił marszałek Senatu.

Sejm uchwalił ustawy o KRS i SN w ostatni piątek. Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

W piątek rano senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek.


(ł)