Posłowie zdecydowali w sprawie dodatku węglowego. Zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości parlamentarzyści odrzucili większość poprawek Senatu.
O tym, że sprawa wydawała się przesądzona, informował od rana reporter RMF FM Roch Kowalski.
Z przyjętego dziś świadczenia będą mogły skorzystać wyłącznie gospodarstwa ogrzewające węglem. Wnioski będzie można składać w samorządach do końca listopada, a żeby dodatek otrzymać, trzeba się upewnić, że dom lub mieszkanie jest wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Ustawa trafia teraz na biurko prezydenta - od tego, kiedy Andrzej Duda ją podpisze, zależy termin startu wypłat. Dodatek będzie kosztować budżet państwa około 11,5 mld złotych.
Dodatek tylko dla ogrzewających węglem to koszt 11,5 mld złotych, ale po rozszerzeniu rozwiązania koszt gwałtownie rośnie - do niemal 50 mld złotych. Kwota ta stanowi 1/10 całego rocznego budżetu państwa.
Poprawki Senatu zostały w większości odrzucone, ale rząd zapowiedział alternatywne rozwiązania dla gospodarstw ogrzewających innymi surowcami niż węgiel. Więcej informacji TUTAJ.
Głosowanie w sprawie ustawy o dodatku węglowym w wyższej izbie polskiego parlamentu odbyło się wczoraj.
Senat rozszerzył dodatek węglowy, a właściwie zmienił go na dodatek energetyczny. Zgodnie z senackimi poprawkami, o 3 tysiące złotych mogłyby ubiegać się nie tylko gospodarstwa ogrzewające węglem, ale także innymi surowcami.
Przeciw rozwiązaniom zagłosował Jacek Bury z Polski 2050 Szymona Hołowni. Od głosu wstrzymał się senator Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.
Projekt ustawy zawierał zapisy o jednorazowym dodatku węglowym dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
W projekcie ustawy wskazano, że warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Projekt zakładał, że wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć do gminy - do 30 listopada.
Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Dodatek przyznawany będzie za pomocą informacji, bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej - czytamy.
Wskazano, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada pozostaną bez rozpoznania. Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku.