Mateusz Morawiecki powinien zrezygnować z misji tworzenia rządu - taką odpowiedź wskazuje zdecydowanie najwięcej ankietowanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad połowa pytanych jest zdania, że na czele nowego rządu stanie Donald Tusk.

REKLAMA

Nowy Sejm i Senat w poniedziałek zainaugurowały działalność. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki najpierw złożył dymisję rządu, a wieczorem otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudę misję sformowania nowego.

Prezydent już wcześniej poinformował, że w pierwszym kroku desygnuje na premiera Morawieckiego. Drugim z kandydatów jest przedstawiciel sejmowej większości - Donald Tusk.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zdają sobie sprawę, że uzyskanie wotum zaufania dla nowego rządu Morawieckiego zdaje się być misją niewykonalną. Mimo to Morawiecki próbują sformować rząd i znaleźć większość gotową go poprzeć.

Morawiecki powinien zrezygnować z tworzenia rządu?

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest w stanie uzyskać sejmowej większości dla nowego rządu Morawieckiego, przekonani są także Polacy.

43,2 proc. ankietowanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", "zdecydowanie zgadza się", że Morawiecki powinien zrezygnować z misji tworzenia rządu, umożliwiając przejęcie władzy opozycji. 11,6 proc. "raczej się zgadza".

19,4 proc. badanych jest innego zdania i "zdecydowanie się nie zgadza" z tym stwierdzeniem. 13,1 proc. "raczej się nie zgadza".

12,6 proc. wciąż nie ma zdania w tej sprawie.

Kto stanie na czele nowego rządu?

Na pytanie, kto uzyska wotum zaufania w Sejmie i stanie na czele nowego rządu, 51,1 proc, ankietowanych, odpowiada: Donald Tusk.

16,2 proc. wskazuje na Mateusza Morawieckiego. Aż 18 proc. odpowiada, że szefem rządu będzie "inny polityk".

Bez zdania w tej sprawie jest 12 proc. uczestników sondażu.

Wyniki wyborów i nowy rozkład miejsc w Sejmie

W Sejmie X kadencji zasiedli posłowie z pięciu komitetów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość ma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - wprowadziła 157 posłów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26 oraz Konfederacja - 18.

Zgodnie z tradycją, w lewej części sali zasiądą posłowie Nowej Lewicy, obok nich reprezentanci Koalicji Obywatelskiej, a następnie kolejno: Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacja oraz Prawo i Sprawiedliwość. Po raz pierwszy PO oraz PiS zostały rozdzielone niemalże całą salą.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-12 listopada metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 osób.