Wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie Antoniemu Macierewiczowi Orderu Orła Białego złożył współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Według niego Macierewicz posługiwał się "kłamstwem i szantażował ekspertów" i dlatego "stał się niegodny" orderu.
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty złożył w piątek wniosek o odebranie Macierewiczowi Orderu Orła Białego.
Czarzasty ocenił w piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, że b. minister obrony narodowej doprowadził do zwiększenia podziałów społecznych, rozprzestrzeniania dezinformacji i spadku zaufania do instytucji państwa.
Wszystko to powoduje, że poseł Antoni Macierewicz stał się niegodny Orderu Godła Białego, którym został odznaczony 13 września 2022 r. - podkreślił wicemarszałek Sejmu.
Dzi zoyem wniosek o pozbawienie Antoniego Macierewicza Orderu Ora Biaego. pic.twitter.com/PhxhKDFOe1
wlodekczarzastyOctober 25, 2024
Czarzasty stwierdził, że Macierewicz posługiwał się "kłamstwem, używał szantażu w stosunku do ekspertów, były fałszerstwa, było zniszczenie imienia publicznego, sianie nienawiści czy niepokoju społecznego".
To wszystko przelewa czar goryczy. Wiele osób myślało o tym, że ta komisja, którą prowadził Macierewicz, jest bez sensu, to się okazało na końcu. Ja o tym już wiedziałem wcześniej, ale przynajmniej wszyscy to zobaczyli - powiedział Czarzasty.
Dopytywany, czy wierzy w to, że prezydent odpowie na wniosek pozytywnie, stwierdził, że nie.
Wiem jednak, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie kończy się kadencja i przyjdzie następny prezydent. Prawda kiedyś zwycięży - zapewnił.
Włodzimierz Czarzasty powołał się we wniosku na ustawę o orderach i odznaczeniach, zgodnie z którą prezydent "może pozbawić orderów i odznaczeń osoby, która dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna orderu lub odznaczenia".
Macierewicz został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego we wrześniu 2022 r. w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - jako działacz opozycji antykomunistycznej i współzałożyciel KOR
Z zaprezentowanego w czwartek raportu zespołu badającego prace podkomisji smoleńskiej wynika, że kosztowała ona Skarb Państwa ponad 81 mln zł. W piątek raport w sprawie podkomisji wraz z 41 zawiadomieniami zostały złożone, jak poinformował wiceszef MON Cezary Tomczyk, w Prokuraturze Krajowej.