Oszczędnie. Bez entuzjazmu. A nawet z… dystansem. Tak politycy Prawa i Sprawiedliwości wypowiadają się o piętnastu ujawnionych przez prezydenta pytaniach, które chciałby zadać w referendum konsultacyjnym. Pytania dotyczą m.in. zapisania w konstytucji wieku emerytalnego, czy nienaruszalności programu 500 Plus.
Od wczoraj politycy PiS nie zdecydowali się na "ciepłe słowo" pod adresem pytań zaproponowanych przez Andrzeja Dudę. Mimo tego - że spora ich część - bezpośrednio odnosi się do programu partii rządzącej.
Żeby nie tworzyć dywagacji poprzestanę na tym, że będziemy nad tym się zastanawiać, rozważać i dyskutować - powiedziała dziennikarzowi RMF FM Beata Mazurek.
Politycy PiS boj si frekwencyjnej klapy referendum konsultacyjnego. Nieoficjalnie porwnuj pomys #PAD z niewypaem #PBK. Do czasu zoenia wniosku o jego przeprowadzenie, maj powica referendum jak najmniej uwagi. @RMF24pl
patrykmichalski13 czerwca 2018
ja: referendum konsultacyjne to potrzebna inicjatywa?@AdamBielan: pan prezydent tak uwaa. :) @RMF24pl
patrykmichalski13 czerwca 2018
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan podkreślał, że jego obawy dotyczą niskiej frekwencji. To jest duże wyzwanie organizacyjne - mówi. Na pytanie reportera RMF FM, czy potrzebna jest taka inicjatywa, Adam Bielan odpowiada: pan prezydent tak uważa.
Ale PiS zdaje się nie podzielać tego zdania. Lista zastrzeżeń jest jednak dłuższa.
Wnioskodawcy powinni mieć pomysł na skłonienie Polaków do udziału w referendum. Trudno mi powiedzieć jakie są zamiary. Podejrzewam że jest jakiś plan - tłumaczy Adam Bielan.
Jasny jest za to plan PiS. Do czasu złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum, przedstawiciele partii rządzącej "nie będą poświęcać mu zbyt wiele uwagi".
Politycy, jeżeli chcą zmieniać konstytucję, powinni przedstawić konkretny projekt zmian - podkreśla w rozmowie z RMF FM Marek Ast z PiS. Według posła, proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania w referendum konsultacyjnym są zbyt szczegółowe. Jego zdaniem, powinny one dotyczyć ustroju i kompetencji organów państwa. Zastrzeżeń jest jednak więcej. Dotyczą m.in. liczby pytań. Według posła Marka Asta powinno ich być najwyżej pięć, albo sześć. Pojawiły się też wątpliwości merytoryczne, choćby takie, czy w ustawie zasadniczej zapisać, że Polska jest członkiem UE i NATO.
Musimy pamiętać, że nie możemy konstytucją weryfikować już podjętych zobowiązań międzynarodowych - tłumaczy Marek Ast.
Nawet dla polityka partii rządzącej, dyskusyjne jest, czy 500 Plus powinno być umocowane w konstytucji. W tej sprawie poseł PiS mówi niemal jednym głosem z prezes Sądu Najwyższego.
To jest nakładanie kagańca dla wszystkich rządzących. Różna może być sytuacja ekonomiczna kraju. Może być bardzo dobra i może nie pięćset, ale tysiąc a może być gorsza - tłumaczy Małgorzata Gersdorf. Powołując się na opinie konstytucjonalistów, stwierdza, że "referendum przedreferendalne" w ogóle nie powinno się odbyć.
"Dalej uwaam, e zamano konstytucj i dalej uwaam, e bd prezesem Sdu Najwyszego do 2020 r.(...) w ocenie swojej i wiata na pewno te" - mwi Magorzata Gersdorf. Dzi przedstawia sprawozdanie z dziaalnoci SN - jedno z ostatnich wystpie w roli prezesa. @RMF24pl pic.twitter.com/vmmk2r3wJK
patrykmichalski13 czerwca 2018
a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
TAK - NIE
b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
TAK - NIE
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
(ug)