Stadion PGE Narodowy na dwa dni przed szczytem NATO w Warszawie wygląda już jak twierdza. Wokół stadionu rozstawiono zasieki. Wszędzie widać potężne, półmetrowe betonowe progi. Do nich przytwierdzony jest dwumetrowy płot z grubego drutu. Stalowy mur ciągnie się przez blisko dwa kilometry. Ustawiono go również wzdłuż głównych ulic: Zielenieckiej i Poniatowskiego. Piesi, którzy idąc w okolicy stadionu będą chcieli przejść z jednej strony ulicy na drugą - muszą korzystać ze specjalnie wyznaczonych przejść.

REKLAMA

Choć szczyt NATO rozpocznie się dopiero w piątek, utrudnienia dla kierowców pojawią się już dziś po południu. Zakazy parkowania staną nie tylko w okolicach Stadionu Narodowego, ale również w ścisłym centrum. Przy arenie bezpieczeństwa pilnuje już także policja. Od strony ronda Waszyngtona, funkcjonariusze rozstawieni są co 50-100 metrów. W każdej drogowej zatoczce stoi też policyjny bus. Od jutra większość ulic w okolicy będzie zamknięta.


Obiekty, w których odbędą się obrady szczytu NATO - m.in. Stadion Narodowy, Teatr Wielki, Zamek Królewski - zostały już także sprawdzone przez strażaków. Skontrolowano bezpieczeństwo i zabezpieczenia.

Co wiadomo o programie szczytu NATO?

Szczyt NATO w Warszawie rozpocznie się w piątek o 14.30. Jego program obejmuje pięć sesji, które potrwają do soboty.

Według planu szczyt rozpocznie się od oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę i sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga na Stadionie PGE Narodowym.

Potem szefowie państw i rządów NATO odbędą pierwszą turę rozmów, które w znacznej części będą poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.

To posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej rozpocznie się ceremonią honorującą żołnierzy państw NATO służących w operacjach zagranicznych oraz przesłaniem Stoltenberga do wojskowych. Wystąpienia otwierające tę sesję wygłoszą: sekretarz generalny NATO i polski prezydent.

Ok. godz. 19.30 szefowie państw i rządów oraz ministrowie mają obserwować defiladę lotniczą ponad 30 samolotów wojskowych reprezentujących siły powietrzne Polski i siedmiu innych państw NATO.

Wieczorem przywódcy spotkają się na kolacji roboczej w Pałacu Prezydenckim, w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Na to spotkanie zostali zaproszeni przywódcy Finlandii, Szwecji oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.

Równolegle szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

Obrady szczytu będą kontynuowane na Stadionie PGE Narodowym od sobotniego poranka. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Afganistanowi. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów NATO oraz przedstawiciele 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych, w tym uczestnicy misji NATO Resolute Support w Afganistanie.

Na drugą sobotnią sesję Rady Północnoatlantyckiej zaproszono przedstawicieli Jordanii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Ostatnim spotkaniem będzie posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, w którym przywódców państw Sojuszu weźmie udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenkę.

Równolegle będą odbywały się spotkania na szczeblu ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych.

W piątek późnym południem odbędzie się sesja Komisji NATO-Gruzja na szczeblu szefów dyplomacji. W tym samym czasie ministrowie obrony i szefowie sztabów mają zwiedzać wystawę polskiego uzbrojenia oraz systemu rozpoznawczego Alliance Ground Surveillance (AGS), w ramach którego NATO ma w tym roku otrzymać pierwszy z pięciu bezzałogowych samolotów Global Hawk (jego makieta będzie ustawiona na stadionie).

Na sobotę zaplanowano spotkanie Platformy ds. Interoperacyjności, czyli ministrów obrony państw NATO z przedstawicielami 25 państw partnerskich, które współpracują z NATO w zakresie interoperacyjności.

Zanim rozpocznie się szczyt, w piątek rano w sąsiedztwie Stadionu PGE Narodowego rozpocznie się Forum Ekspertów Szczytu NATO. Zaplanowano, że o godz. 9 otworzą je prezydent Duda i sekretarz Stoltenberg. Forum będzie towarzyszyło szczytowi przez oba dni.

Również przed szczytem, w piątek rano lub przed południem w Warszawie odbędzie się spotkanie NATO-UE.

Prawdopodobnie w piątek dojdzie też w Warszawie do spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z przywódcami instytucji UE.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

APA