20:55 Kończymy relację minuta po minucie. Dziękujemy.
20:40 Na ulicach jest już spokojnie, uczestnicy marszu rozeszli się do domów. Policja informuje, że jest już spokojnie.
20:07 Przed Belwederem skończyła się demonstracja Gazety Polskiej.
20:00 Na wiecu na Agrykoli głoszono powstanie Ruchu Narodowego, który "ma dążyć do obalenia republiki".
19:54 Do tego czasu odnotowano 16 interwencji pogotowia ratunkowego.
19:42 Ośmiu policjantów trafiło do szpitali po zajściach podczas Marszu Niepodległości w Warszawie.
19:32 W ten sposób BOR zabezpieczał kanalizację na marszu prezydenckim.
19:30 Tak wygląda okolica wokół pomnika Romana Dmowskiego na placu Na Rozdrożu
19:20 Trwa wiec narodowców na Agrykoli.
19:10 Przejezdne są już ul. Koszykowa, ul. Piękna, Krakowskie Przedmieście/Nowy Świat na odcinku Królewska-Al. Jerozolimskie, ul. Królewska, pl. Piłsudskiego, ul. Marszałkowska w obu kierunkach na odcinku pl. Konstytucji-Królewska. Linia 107 wróciła na trasę podstawową.
18:43 Marsz Niepodległości dotarł na plac Na Rozdrożu, gdzie przed pomnikiem Romana Dmowskiego złożono kwiaty. Uczestnicy demonstracji odśpiewali hymn i Rotę. Wybuchały petardy; odpalano race. Organizatorzy marszu nawołują do przemieszczenia się na Agrykolę, gdzie ustawiona jest scena. Tam mają zostać wygłoszone przemówienia.
18:30 Zatrzymano 132 chuliganów.
17:55 Uczestnicy marszu narodowców dochodzą pod pomnik Romana Dmowskiego. Kordon policji stoi na AL. Ujazdowskich odgradzając ich od kancelarii premiera.
17:50 Do godz. 17 pogotowie interweniowało 13 razy. Pięć osób trafiło do szpitali.
17:49 W starciach chuliganów z policją na ul. Marszałkowskiej rannych zostało kilkoro funkcjonariuszy. Wcześniej policja podawała, że poszkodowanych zostało dwoje funkcjonariuszy, w tym policjantka, która została uderzona butelką w głowę.
17:30 Oto, jak po przejściu marszu narodowców wyglądała ul. Marszałkowska.
17:10 Marsz Niepodległości idą już w miarę spokojnie.
17:00 Antyfaszystowski marsz Porozumienia 11 Listopada dotarł na pl. Zamkowy. Tam kończy się trasa manifestacji.
16:50 Policja poinformowała, że w starciach z chuliganami dwóch funkcjonariuszy zostało rannych.
16:40 Marsz Niepodległości rusza w dalszą trasę. Ma się skończyć pod pomnikiem Romana Dmowskiego przy pl. Na Rozdrożu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
16:25 Organizatorzy marszu przez megafony nawołują, by nie dać się sprowokować. Policja przez megafony apeluje o zachowania zgodne z prawem i do opuszczenie miejsca przez osoby postronne, chronione immunitetem i dziennikarzy.
16:10 Gdy Policyjny kordon na ul. Marszałkowskiej wstrzymał przemarsz, część uczestników marszu narodowców skręciła w ul. Żurawią, część usiadła na torowisku tramwajowym. W stronę policji zaczęto rzucać racami, petardami, kamieniami, kostkami brukowymi, koszami na śmieci
16:00 Zakończył się marsz prezydencki.
15:57: Do przepychanek doszło także przed Dworcem Centralnym.
15:55: Na ul. Marszałkowskiej zadyma. Chuligani obrzucili policję racami. Policja zablokowała całą Marszałkowską. Funkcjonariusze mają broń gładkolufową.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
15:40 - W niektórych miejscach w Warszawie robi się niebezpiecznie. Zadymy rozpoczęły się już m.in. na placu Grzybowskim. W ruch poszły race. Doszło też do ataków na policjantów.
15:32 - Policja musiała interweniować w Warszawie. Przy placu Bankowym przed kinem Femina zebrało się kilka tysięcy narodowców. Ewidentnie czekali tam na marsz antyfaszystów, którego trasa wiedzie właśnie przez Bankowy.
15.30 Z ronda Dmowskiego w Warszawie wyruszyły wozy z nagłośnieniem, dając sygnał do rozpoczęcia Marszu Niepodległości.
15:22 - Bycie wnukiem Józefa Piłsudskiego to przede wszystkim obowiązek. Staram się go zrealizować poprzez budowę muzeum. Nie po to, żebyśmy nie zapomnieli o Józefie Piłsudskim, ale dla nowoczesnego społeczeństwa, które powinno znać swoje korzenie. Im lepiej zna swoje korzenie, tym mocniejsze społeczeństwo, tym bardziej świadome - podkreśla w rozmowie z dziennikarką RMF FM Małgorzatą Steckiewicz wnuk Józefa Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski. Czytaj cały wywiad
15:13 - Na trasie marszu "Razem dla Niepodległej" prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed pomnikami komendanta głównego Armii Krajowej Stefana "Grota" Roweckiego oraz premiera II RP Ignacego Paderewskiego.
15:05 - Piechurzy w umundurowaniu i uzbrojeniu z XIX i XX wieku przeszli ulicami stolicy. Historyczne oddziały polskiej armii odtwarzało ok. 280 rekonstruktorów z całego kraju.
14:43 - Francuscy oficerowie, służący w bydgoskim ośrodku szkoleniowym NATO, złożyli kwiaty na mogiłach swoich rodaków. Grupa francuskich jeńców trafiła do Bydgoszczy po przegranej wojnie w 1870 roku.
14:31 - W atmosferze radości i szacunku dla wydarzeń sprzed 94 lat warszawiacy uczestniczą w marszu "Razem dla Niepodległej", który wyruszył sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza. Defiladę wojskową maszerującą tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego mieszkańcy Warszawy powitali oklaskami. Marsz prowadzi prezydent Bronisław Komorowski.
14:22 - Ulicami Warszawy przeszedł marsz socjalistów zorganizowany z okazji Święta Niepodległości. Marszowi, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, towarzyszyły hasła: "wolność, równość, niepodległość" i "wolna Polska równych szans". Pochód zakończył się na Krakowskim Przedmieściu odśpiewaniem hymnu narodowego. Czytaj więcej
14:14 - W dniu Święta Niepodległości życzenia płyną do Polski z wielu stron świata. Ciepłe słowa wypowiadają jednak nie tylko przywódcy polityczni czy osoby duchowne. Komunikat związany z naszym narodowym świętem pojawił się nawet na... facebookowym profilu drużyny piłkarskiej FC Barcelona. Czytaj więcej
14:03 - Uwaga, atrakcja dla chętnych! Z okazji Święta Niepodległości w Sejmie i Senacie zorganizowano dzień otwarty. Salę obrad plenarnych i kolumnową, czy gabinet marszałka Senatu może zobaczyć każdy, kto pojawi się na Wiejskiej.
13:54 - Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zebrali się uczestnicy prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej". Marsz poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski. Pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, placem Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi.
13:41 - Około 20 tysięcy osób uczestniczyło w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz dziesiąty.
13:29 - Sprzed warszawskiego pomnika Bohaterów Getta po godzinie 13 ruszył marsz antyfaszystowski, organizowany w Święto Niepodległości przez Porozumienie 11 Listopada. Antyfaszyści twierdzą, że musieli dziś wyjść na ulice. Zadaniem wszystkich ludzi, którzy nie chcą powrotu koszmarów lat 30., jest demonstrowanie w tym samym momencie - mówił reporterowi RMF FM uczestnik marszu. Równocześnie w okolicach Pałacu Kultury gromadzą się uczestnicy prawicowego Marszu Niepodległości. Czytaj więcej
13:17 - Mariusz Giżyński zwyciężył w XXIV Biegu Niepodległości.
13:02 - W tym wyjątkowym dniu, 11 listopada, w narodowe Święto Niepodległości najmocniej czujemy, że my, współcześni Polacy, jesteśmy kolejną zmianą w wielkiej narodowej sztafecie pokoleń - mówił podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Bronisław Komorowski. Prezydent rozpoczął w ten sposób państwowe obchody Święta Niepodległości. Czytaj więcej
12:41 - Niektórzy polscy politycy świętują Dzień Niepodległości poza granicami kraju. Premier Donald Tusk odwiedził z tej okazji polskich żołnierzy i policjantów służących w międzynarodowych misjach w Kosowie. Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczna ojczyzna z wewnętrznym pokojem - mówił do nich premier podczas uroczystego apelu.
12:22 - O Święcie Niepodległości mówił dziś także papież Benedykt XVI. Ojciec Święty zwrócił się do Polaków podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański. Zaapelował, by budować pomyślność ojczyzny na fundamencie wiary ojców i historii. Dzisiaj również wspieram wasze modlitwy, jakie z inicjatywy Dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie zanosicie za chrześcijan w Egipcie, w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym - dodał papież po polsku.
12:05 - Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Biorą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Po uroczystej odprawie wart, połączonej z Apelem Pamięci, zostaną złożone wieńce, m.in. w imieniu władz państwowych i samorządowych, kombatantów i korpusu dyplomatycznego. W trakcie uroczystości zostanie oddany salut armatni.
11:51 - Dwie kobiety i dziecko poturbował koń, który zerwał się z zaprzęgu przed marszem z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanym przez radę wrocławskiego osiedla Karłowice-Różanka. Poszkodowane osoby trafiły do szpitala, ich obrażenia nie są groźne. Czytaj więcej
11:44 - Uroczysta msza święta odbyła się także w katedrze na Wawelu w Krakowie. Prowadzący mszę kard. Stanisław Dziwisz mówił m.in. o potrzebie pokory, prostoty i przejrzystości w życiu publicznym. Potrzebny jest pluralizm, ale nie powinien on być destruktywny, niszczący jedność społeczeństwa. Nie można także lansować postaw moralnych sprzecznych z godnością człowieka - apelował metropolita. Jak zaznaczył w wygłoszonej homilii, Święto Niepodległości Polski jest dniem pamięci i wdzięczności, ale także zachętą do rachunku sumienia z odpowiedzialności, z jaką korzystamy z daru wolności.
11:20 - Wystartował Bieg Niepodległości w Warszawie. Około 8 tysięcy osób ubranych w białe oraz czerwone koszulki ruszyło z al. Jana Pawła II przy ul. Stawki w Warszawie na 10-kilometrową trasę XXIV Biegu Niepodległości. Wśród uczestników są m.in. czołowi w kraju sportowcy - byli i obecni. Na pokonanie dystansu 10 km główny organizator - Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji - wyznaczył uczestnikom zawodów limit dwóch godzin. W biegu wystartował także nasz dziennikarz, Konrad Piasecki.
11:08 - Na placu Grzybowskim w Warszawie rozpoczął się marsz socjalistów. Jest to jeden z czterech marszy, które przejdą dziś przez stolicę. Jak powiedział tuż przed rozpoczęciem marszu jego organizator Wiktor Sadłowski, celem tego spotkania jest "odkłamanie współczesnej Polski". Chodzi nam o to, że hasło niepodległości jest dla nas nierozerwalnie związane ze sprawiedliwością społeczną, z równością i demokracją - zaznaczył.
Zgromadzeni mają ze sobą biało-czerwone flagi, niektórzy trzymają transparenty z hasłami: "Niepodległość i socjalizm" czy "Wolna Polska równych szans". Marsz przejdzie ulicami: Świętokrzyską, Marszałkowską, Rysią, placem Dąbrowskiego, i dalej ulicami: Kredytową, Traugutta, Krakowskim Przedmieściem. Zakończy się przy skrzyżowaniu z ulicą Królewską.
10:57 - Prezydent wręczył także Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je: aktor Jan Kobuszewski, pisarz Wiesław Myśliwski, kompozytor Edward Pałłasz oraz lekarka Wanda Półtawska. Czytaj więcej
10:43 - Jerzy Buzek, Norman Davies i Adam Strzembosz otrzymali Ordery Orła Białego. W Święto Niepodległości najwyższe polskie odznaczenia wręczył im prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Czytaj więcej
10:41 - W Katowicach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Ufundowana przez śląskich notariuszy tablica znalazła się budynku, w którym przed II wojną światową Wolny miał kancelarię notarialną.
10:37 - Trwają ostatnie przygotowania do uroczystości na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza i marszów, które przejdą dziś ulicami Warszawy. Mieszkańcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu. W mieście jest spokojnie - poinformowała policja. Od rana na ulicach Warszawy jest jednak spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek. Sprawdź, gdzie możesz spodziewać się utrudnień!
10:14 - Uwaga - specjalny okolicznościowy przysmak dla miłośników kulinarnych eksperymentów przygotowało jedno z uzdrowisk w Pieninach. Dziś będzie można spróbować tam "fasoli niepodległości"- białej fasolki z bordowym rytem przypominającym orła w koronie, której uprawa zaczyna odradzać się w Polsce.
9:45 - W Dniu Niepodległości na briefingu spotkali się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński przemawiając do zgromadzonych podkreślił, że obchody święta powinny być pretekstem do przypomnienia, jakie zadania stoją przed całym narodem i elitą polityczną. Polska potrzebuje poczucia siły, poczucia godności; Polska potrzebuje zdecydowanej obrony swoich interesów i tych moralnych, bo i one są bardzo często zagrożone, i tych materialnych - mówił Kaczyński. Chcemy, by te interesy były bronione i wierzymy, że dzisiejszy dzień będzie demonstracją siły polskiego patriotyzmu i że przyczyni się do tego, by ta obrona stawała się skuteczna, by stała się skuteczna - podkreślił szef PiS.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
9:00 - Potrzeba nam dzisiaj zgody i jedności narodowej; musimy być razem, a nie jeden przeciw drugiemu - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy św. za ojczyznę. Jak mówił bp Guzdek, jedną z najważniejszych przyczyn, która sprawiła, że jesienią 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, była idea zgody narodowej i wspólnego budowania. Ludzie o różnych rodowodach, przez ponad sto lat podzieleni pomiędzy trzy mocarstwa, potrafili zjednoczyć się wokół dobra wspólnego, jakim jest ojczyzna. Szczególną rolę odegrały elity naszego narodu. Mimo dzielących je różnic, potrafiły podejmować działania mające tylko jeden cel - odzyskanie niepodległości. Dyplomatyczny duet - Roman Dmowski i Ignacy Paderewski - prowadził spójną politykę zagraniczną i wspólnie podejmował uzgodnione działania na arenie międzynarodowej - podkreślił hierarcha.
8:40 - Mszą św. za ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Święta Niepodległości. Liturgii przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Justyna Satora